23 grudnia 2021

3 najczęstsze przyczyny wolnego działania komputera

Zobacz jak samodzielnie przyspieszyć jego działanie.

Wolny komputer jest równie frustrujący, co denerwujący. Niezależnie od tego, czy to długie uruchamianie, wczytywanie oprogramowania, czy po prostu otwieranie i zamykanie okien – powolny komputer może sprawić, że praca będzie męczarnią, a robienie rzeczy, które kochasz, takich jak granie, będzie mało przyjemne.

Męczysz się cały rok? Teraz jest idealny czas, aby poświęcić kilka minut na wykonanie wypróbowanych i sprawdzonych kroków rozwiązywania problemu. Możesz to wszystko zrobić za darmo. Przeprowadzimy Cię przez proces naprawy powolnego komputera. Zagłębimy się w Menedżer zadań, kontrolując liczbę aplikacji otwieranych podczas uruchamiania. Pokażemy Ci też kilka innych sztuczek.

Menedżer zadań – magiczna kryształowa kula

Pomyśl o Menedżerze zadań jak o rentgenie Twojego komputera. Aplikacja daje wgląd w to, co obciąża procesor, ile pamięci zajmuje dany program, a nawet ile danych sieciowych wykorzystał program.

Najprostszym sposobem otwarcia Menedżera zadań w systemie Windows 10 jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy w pasku zadań i wybranie Menedżera zadań z listy . W systemie Windows 11 kliknij lupę na pasku zadań i wyszukaj Menedżera zadań.Domyślny widok Menedżera zadań pokazuje, które aplikacje są aktualnie uruchomione. Jest to przydatne, jeśli wiesz, którą chcesz zamknąć. Aby zobaczyć, co naprawdę jest ważne, kliknij Więcej szczegółów w lewym dolnym rogu.

Menadżer zadań - monitoring
Użyj Menedżera zadań do monitorowania systemu.

Domyślnie lista podzielona jest na aplikacje i procesy w tle. Widok jest stale odświeżany, a kolumny stale aktualizowane. Nasza rada to pozwolić Menedżerowi zadań działać przez kilka minut i monitorować go. Uważaj na aplikacje, które trafiają na szczyt listy, a po kilku sekundach znikają. Poszukaj procesów, które pozostają na szczycie listy z wysokim zużyciem pamięci lub procesora. Nie wiesz, czym jest dany proces? Wygugluj daną nazwę procesu, aby dowiedzieć się więcej.Aby zamknąć aplikację lub proces, który, wg Ciebie, może być częściowo odpowiedzialny za niską wydajność, kliknij pozycję, a następnie kliknij opcję Zakończ zadanie.

3 typowe powody mulenia komputera

Istnieje zbyt wiele aplikacji i usług, aby stworzyć jedną listę tego, co prawdopodobnie spowalnia komputer, ale to nie znaczy, że nie znamy winowajców. Oto niektóre z najważniejszych problemów, z którymi wszyscy mamy do czynienia na komputerze.

Skanowanie antywirusowe

Zauważyłeś w Menedżerze zadań, że Twoje oprogramowanie antywirusowe zawsze znajduje się na szczycie listy? Oprogramowanie antywirusowe może spowolnić system. Skanuje ono komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i wirusów.

Zamiast pozwalać programowi antywirusowemu na skanowanie, kiedy tylko uzna za stosowne, zaplanuj jego uruchamianie w godzinach, w których prawdopodobnie nie będziesz korzystać z komputera, na przykład w nocy. Zmiana harmonogramu skanowania będzie zależeć od używanego programu. Zazwyczaj jest to możliwe w ustawieniach programu antywirusowego.

Menadżer zadań - startup apps
Aplikacje startowe mogą spowalniać działanie komputera.

Zbyt wiele aplikacji podczas logowania

Jeśli Twój komputer długo nie reaguje po zalogowaniu się na konto systemu Windows, prawdopodobnie masz zbyt wiele aplikacji, które próbują uruchomić się podczas startu. Możesz edytować listę aplikacji i usług, które zaczynają działać po zalogowaniu się do komputera, otwierając Menedżera zadań i klikając kartę Uruchamianie. Przejrzyj listę i usuń wszystko, czego nie musisz wczytać w momencie włączenia komputera. Kliknij nazwę aplikacji, a następnie Wyłącz.

Menadżer zadań - przeglądarka Chrome
Dużo Chromu w Menedżerze zadań.

Niektóre przeglądarki internetowe to pożeracze zasobów

Winowajcą może być Twoja przeglądarka internetowa, zwłaszcza jeśli straciłeś kontrolę nad otwartymi kartami. Każde okno i karta przeglądarki zajmują pamięć i moc obliczeniową, a z czasem spowalniają Twój komputer. Możesz wyświetlić zestawienie rozszerzeń i kart w Menedżerze zadań, klikając strzałkę obok nazwy przeglądarki. Alternatywnie, jeśli używasz Chrome, ma on wbudowany menedżer zadań. Uruchom go, naciskając Shift + Esc podczas korzystania z Chrome lub kliknij przycisk menu> Więcej narzędzi> Menedżer zadań. Jeśli zauważysz, że Twoja przeglądarka często powoduje spowolnienie komputera, wypróbuj inną przeglądarkę lub kontroluj, ile kart lub okien jest otwartych w danym momencie.

Rozwiązania sprawdzone w boju

Poniżej znajduje się kilka sposobów, które powinny przynajmniej tymczasowo przyspieszyć działanie wolnego komputera:

  • Po zakończeniu pracy zamknij uruchomione aplikacje. Upewnij się, że nie są uruchomione na pasku powiadomień (obok wskaźników głośności i Wi-Fi). Po zamknięciu niektórych aplikacji, takich jak Slack, działają one w tle. Zwykle możesz całkowicie zamknąć aplikacje, które nadal działają, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę aplikacji i wybierając opcję Zakończ.
  • Wstrzymaj synchronizację OneDrive. Nawet Microsoft przyznaje, że może to spowolnić komputer. Wstrzymaj OneDrive, klikając ikonę OneDrive na pasku powiadomień, wybierz Więcej, a następnie Wstrzymaj synchronizację.
  • Sprawdź dostępną przestrzeń dyskową i stan dysku twardego. Jeśli na dysku twardym lub SSD kończy się miejsce lub jest on już stary, może to oznaczać problemy. Ja używam CrystalDisk Info (wersja standardowa), aby uzyskać podstawowe informacje o moich dyskach. Jest to bezpłatna aplikacja, która szybko skanuje Twoje dyski i informuje o ich aktualnym stanie zdrowia. Jeśli nie masz ochoty testować dysku twardego, zabierz komputer do serwisu, który może prawidłowo zdiagnozować problem i, jeśli to konieczne, uaktualnić pamięć masową.
  • Regularnie wyłączaj komputer. Nie uruchamiaj go po prostu ponownie, ale całkowicie go wyłącz i odejdź na kilka minut. Daje to komputerowi szansę na wyczyszczenie pamięci.


Jeśli żadna z powyższych sugestii nie przyspieszy działania komputera do poziomu, z którego jesteś zadowolony, możesz spróbować wyłączyć animacje, zmienić motywy i wyłączyć inne dodatki specyficzne dla systemu Windows 10.


Aktualności, Porady ,