Zaznacz stronę

Zasilanie domu odnawialnymi źródłami energii, takim jak panele fotowoltaiczne, oferuje wiele korzyści.

Zmniejszasz swój ślad węglowy oraz rachunki za prąd. Nie pogarszasz przez to stanu naszej planety.

Przejście na energię słoneczną wymaga przemyślenia Jeśli jesteś nowicjuszem w dziedzinie energii odnawialnej, może być Ci trudno dokładnie określić, od czego zacząć. Jakiego typu paneli słonecznych potrzebujesz? Jak je zainstalować? Jak czerpać z nich jak najwięcej energii? To pytania, które mogą się pojawić, gdy chcesz przejść na energię odnawialną.

O czym pamiętać?

Oto cztery rzeczy, o których powinieneś pomyśleć przed zakupem i montażem paneli słonecznych.

Lokalizacja

Przed zakupem paneli słonecznych musisz się upewnić, że faktycznie masz miejsce na ich montaż. Wiele zestawów paneli słonecznych jest montowanych na dachu domu. Starsze domy mogą wymagać napraw, modyfikacji, a nawet całkowitej wymiany dachu, zanim będą mogły obsługiwać panele słoneczne. Panele słoneczne mogą być również instalowane w ogrodzie lub na trawniku. Jeśli masz dostępną przestrzeń, jest to potencjalna alternatywa, jeśli montaż na dachu jest zbyt kosztowny, ryzykowny lub wręcz niewykonalny. Bez względu na to, gdzie zainstalujesz panele, musisz mieć pewność, że uzyskasz dla nich optymalne ustawienie. Na półkuli północnej najlepiej skierować panele słoneczne na południe, ponieważ tam będą one otrzymywać najbardziej bezpośredniego światła słonecznego w ciągu dnia. Na półkuli południowej jest odwrotnie: panele powinny być skierowane na północ.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Nie wszystkie panele słoneczne są takie same. Jest różnica między panelami fotowoltaicznymi, a panelami termicznymi. Fotowoltaika jest znacznie bardziej powszechna i wykorzystuje ogniwa słoneczne do bezpośredniego przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Z drugiej strony panele termiczne wykorzystują lustra do skupiania światła słonecznego i są zwykle używane do bezpośredniego podgrzewania wody. Panele fotowoltaiczne są dużo bardziej wszechstronne i trwalsze. Oprócz rodzaju paneli, musisz również uwzględnić: wydajność, trwałość i gwarancję. Niektóre panele będą lepiej dopasowane do twoich konkretnych potrzeb. Przed podjęciem finalnej decyzji koniecznie porozmawiaj z fachowcami i innymi użytkownikami.

Rozpisz wszystkie koszty

Panele słoneczne w dłuższej perspektywie na pewno pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze. Im dłużej korzystasz z odnawialnych źródeł energii, tym więcej zaoszczędzisz. Istnieją jednak koszty, które należy wziąć pod uwagę. Początkowy koszt paneli może być dość wysoki. Zastanów się, czy możesz zapłacić od razu, czy będziesz musiał sfinansować zakup. Upewnij się, że uwzględniasz oprocentowanie i sposób, w jaki będzie ono naliczane w czasie. Sam proces instalacji wymaga fachowych narzędzi i umiejętności, a Ty będziesz musiał uwzględnić związane z tym koszty – w tym wszelkie modyfikacje potrzebne w Twoim domu, aby pomieścić panele słoneczne. Na koniec rozważ serwis paneli, który będzie wymagany cyklicznie przez cały okres eksploatacji paneli.

Czy panele fotowoltaiczne są dla Ciebie?

Panele słoneczne stają się coraz bardziej popularne, ale nie są odpowiednie dla każdego domu i każdej kieszeni. Twoja nieruchomość może nie być w stanie w pełni wykorzystać paneli słonecznych lub proces instalacji może ujawnić inne problemy w domu, które należy rozwiązać. Możesz również znaleźć się w sytuacji, w której panele słoneczne po prostu kosztują zbyt dużo, aby miało to sens w Twojej sytuacji. Jednak dla wielu panele słoneczne przyniosą korzyści w postaci dużo niższych rachunków za prąd, mniejszego śladu węglowego i mniejszej zależności od tradycyjnych źródeł energii.

Fotowoltaika Piekary Śląskie

Instalacja 4,55 kWp