Zaznacz stronę

Dlaczego należy czyścić panele fotowoltaiczne? Jak czyścić, aby zachować optymalną wydajność energetyczną?

Panele fotowoltaiczne są zaprojektowane na 25–30 lat ciągłej pracy, jednak po zainstalowaniu wymagają minimalnej konserwacji. Aby osiągać optymalną wydajność, ważne jest utrzymywanie ich w czystości.

Nagromadzony pył i brud na panelach słonecznych może powodować straty energii do 15% rocznie. Jak zatem należy czyścić panele słoneczne, aby usunąć zabrudzenia?

Przyjrzyjmy się najskuteczniejszym metodom utrzymania paneli fotowoltaicznych w czystości i kilku czynnikom wpływającym na czyszczenie i konserwację paneli.

Jak czyścić panele słoneczne

Istnieje kilka sposobów utrzymania paneli słonecznych w czystości, od ręcznego mycia po technologie w pełni zautomatyzowane. Chociaż woda deszczowa może usunąć część brudu gromadzącego się z biegiem czasu na panelach, może również powodować gromadzenie się brudu na dole i przy krawędziach paneli. Wówczas deszcz, a nawet ulewa nie wystarczy do usunięcia takich nagromadzonych osadów i zanieczyszczeń.

Roboty myjące

Współczesna inżynieria umożliwia firmom takim jak włoska Washpanel produkcję automatycznych i półautomatycznych robotów zaprojektowanych specjalnie do czyszczenia paneli słonecznych. Instaluje ona przenośne półautomatyczne roboty do paneli instalowanych w miejscach takich jak wiaty samochodowe, szklarnie i dachy wielkopowierzchniowe. Oferuje także roboty dachowe do dużych instalacji w zapylonym środowisku, które wymagają regularnego czyszczenia.

Na południu Europy wdraża się autonomiczne roboty zasilane energią słoneczną, które co noc czyszczą panele fotowoltaiczne przy użyciu miękkiej mikrofibry i strumienia powietrza, a nie wody, ponieważ mycie pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić panele. Roboty czyszczą także własne pokładowe panele słoneczne i ładują baterie pomiędzy operacjami.

automatyla do paneli fotowoltaicznych

Źródło: www.washpanel.com

Bez mydła

Firmy zajmujące się konserwacją instalacji fotowoltaicznych, używają wody dejonizowanej i za pomocą szczotki obrotowej czyszczą panele bez użycia mydła, które pozostawia osad.

Dostępne są specjalne płyny do mycia paneli słonecznych, które razem z wodą pomagają usuwać brud bez pozostawiania filmu na powierzchni paneli. Do usuwania więkrzego brudu wykorzystuje się mieszankę rozcieńczonego octu i nadtlenku wodoru.

Właściciele domów mogą myć panele słoneczne ręcznie, używając węża ogrodowego i miękkiej gąbki, bez użycia środków czyszczących.

Wibracje

Naukowcy z Uniwersytetu Heriot-Watt w Szkocji oraz w ramach projektu finansowanego przez NASA opracowali sposoby wywoływania wibracji paneli słonecznych w celu usuwania pyłu. Polega to na zamocowaniu silnika prądu stałego (DC) z tyłu paneli. Silnik można dostroić tak, aby wywoływał wibracje o częstotliwości skutecznej do usuwania pyłu z paneli.

Nanocząstkowe powłoki

Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Zaawansowanych Badań nad Metalurgią Nowych Materiałów (ARCI) indyjskiego Departamentu Nauki i Technologii opracowali powłokę dla paneli słonecznych, która zapobiega gromadzeniu się brudu w trudnych warunkach. W Indiach na wydajność paneli fotowoltaicznych wpływa połączenie wysokich temperatur, wysokiej wilgotności i dużego zanieczyszczenia powietrza.

Technologia oparta na nanocząsteczkach odpycha kurz, dzięki czemu powierzchnia paneli jest łatwo zmywalna wodą. Powłoka ta jest wysoce przezroczysta, dzięki czemu nie zmniejsza wydajności panelu.

Mycie ręczne

Ręczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych to dobry, prosty i sprawdzony sposób. Roboty, wibracje czy specjalne rozwiązania w zakresie powłok są innowacyjne i wydajne, jednak istnieje wiele scenariuszy, w których tego typu rozwiązania mogą być nie do końca efektywne. Dotyczy to zwłaszcza małych instalacji, na skalę domową lub komercyjną, a także specjalnych konstrukcji i instalacji, takich jak agrowoltaika.

Mycie paneli fotowoltaicznych

Istnieje kilka prostych przyrządów, które bardzo pomogą nam podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Z jednej strony istnieje wiele specjalnych szczotek, które obracają się podczas usuwania zanieczyszczeń z paneli. Pomocna może być także samochodowa myjka do szyb, którą znamy ze stacji benzynowych. Z drugiej strony użycie myjek wysokociśnieniowych, takich jak np. Karcher, pozwoli nam na wykonanie zadania znacznie szybciej.

Lokalizacja, a częstotliwość czyszczenia paneli

Lokalizacja paneli słonecznych ma również wpływ na sposób, a zwłaszcza na częstotliwość ich czyszczenia.

Z reguły należy czyścić panele przynajmniej raz w roku. Jednak w niektórych lokalizacjach częstsze czyszczenie może okazać się konieczne dla poprawy ich wydajności.

Obszary zanieczyszczone

Panele fotowoltaiczne zainstalowane na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia, szczególnie w pobliżu fabryk, autostrad lub lotnisk, będą narażone na wysoki poziom pyłu i brudu atmosferycznego.

Tereny zalesione

W obszarach na których w pobliżu znajduje się wiele drzew, na panelach mogą gromadzić się liście, utrudniając absorpcję światła słonecznego. Drzewa przyciągają również ptaki, co może skutkować większym gromadzeniem się odchodów, które zasłaniają ogniwa fotowoltaiczne. Ptasie odchody uszkadzają też powierzchnię z powodu swojej kwasowości. Z czasem zmniejsza to wydajność instalacji.

Ponadto kąt nachylenia dachu, na którym instalowane są panele fotowoltaiczne, ma wpływ na częstotliwość ich czyszczenia. Panele instalowane pod większym kątem są lepiej czyszczone przez spływającą wodę deszczową, niż panele montowane na płasko.

Im większy rozmiar instalacji, tym większe straty w wytwarzaniu energii elektrycznej w przypadku zabrudzenia paneli, dlatego duże komercyjne elektrownie fotowoltaiczne wymagają czyszczenia częściej niż systemy domowe. Dla systemów komercyjnych, często stosuje się zautomatyzowane systemy czyszczące.

Kiedy należy wyczyścić panele słoneczne?

Najbardziej oczywistym sposobem stwierdzenia, że panele słoneczne wymagają czyszczenia, jest moment, w którym wydajność systemu zaczyna spadać.

Zanieczyszczenie jest zwykle wyższe zimą, kiedy zimne powietrze zatrzymuje zanieczyszczenia bliżej ziemi niż cieplejsze powietrze latem. Oznacza to, że wiosna to najlepsza pora roku na czyszczenie paneli słonecznych, ponieważ latem stają się one zbyt gorące, aby można je czyścić bez ryzyka. Najlepszą porą dnia na ich czyszczenie jest poranek lub wieczór, kiedy jest chłodniej.

Dowiedz się wiecej z poniższych wpisów.

 

Jak śnieg wpływa na panele fotowoltaiczne?

Zimą gromadzenie się śniegu może być problemem Panele pokryte śniegiem nie otrzymują światła słonecznego potrzebnego do działania z maksymalną wydajnością. Na szczęście możesz ograniczyć wpływ śniegu na wydajność Twojej instalacji fotowoltaicznej. Przy odpowiedniej...

Co warto wiedzieć o naściennych panelach fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne nie zawsze mogą być zamontowane na dachu. Systemy do montażu naziemnego również nie wszędzie są alternatywą. Instalatorzy systemów fotowoltaicznych mogą jednak wykorzystać pionowe ściany budynków do generowania energii. Jeśli chodzi o kupowanie i...

4 rzeczy do rozważenia przed montażem paneli fotowoltaicznych

Jeśli jesteś nowicjuszem w dziedzinie energii odnawialnej, może być Ci trudno dokładnie określić, od czego zacząć. Jakiego typu paneli słonecznych potrzebujesz? Jak je zainstalować? Jak czerpać z nich jak najwięcej energii? To pytania, które mogą się pojawić, gdy chcesz przejść na energię odnawialną.

Co powinieneś wiedzieć przed montażem paneli słonecznych na gruncie?

Nie musisz koniecznie instalować fotowoltaiki na dachu. Oto jak możesz zainstalować ją na swoim podwórku.   Duża część energii słonecznej, która która zwiększa udział energi odnawialnej w bilansie energetycznym Polski pochodzi z dużych farm słonecznych zbudowanych z...

Jak długo wytrzymają Twoje panele fotowoltaiczne?

Sprzedaż paneli słonecznych wzrosła w ostatnich latach dramatycznie. Przyniosło to wiele korzyści właścicielom domów, którzy korzystają z dobrodziejstw promieni słonecznych. Zmniejszają one koszty energii i zwiększają wartości domu. Do tego zmniejszają ślad węglowy....

Wystartował Program Mój Prąd 4.0 na lata 2021 – 2023

Wnioski można składać od 15 kwietnia 2022, wyłącznie w formie elektronicznej. Wstępny budżet programu Mój Prąd to 350 mln zł. Rząd nie wyklucza jednak możliwości jego zwiększenia. Zasady dotacji ...

Instalacja 4,55 kWp w Piekarach Śląskich

Instalacja składa się z 14 paneli 325 WAT każdy, na domku jednorodzinnym w Piekarach Śląskich. Montaż na dachu dwuspadowym pokrytym dachówką ceramiczną Brass. Orientacja paneli fotowoltaicznych względem słońca to południowy-wschód. Łączna moc instalacji 4,55 kWp....

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do zasilania urządzeń w Twoim domu, ale jak właściwie działają? Brzmi jak magia: przechwytywanie energii słonecznej i przekształcanie jej w energię elektryczną do obsługi np. klimatyzacji. Jednak to nauka, a nie...

Instalacja fotowoltaiczna 50 kWp – Radzionków

Instalacja fotowoltaiczna na dachu hurtowni budowlanej w Radzionkowie. Na dachu poktytym blachą falistą zainstalowano 144 panele o łącznej mocy 50 kWp. Pokrywa to zapotrzebowanie na prąd hurtowni Rolbud w 100%. [gallery size="medium"...