19 listopada 2021

Czy można samemu naprawić iPhone’a?

W przyszłym roku Apple rozpocznie program naprawy iPhonów i komputerów Mac pod nazwą DIY „zrób to sam”.
Gigant technologiczny ogłosił, że opublikuje instrukcje napraw i umożliwi zwykłym użytkownikom kupowanie części i narzędzi, których używają certyfikowani technicy i serwisy Apple.


Jeśli strzaskałeś ekran swojego iPhone’a, miałeś Tylko dwie opcje. Iść do serwisu Apple i zapłacić za wymianę części fortunę lub wybrać się do jednego z niezależnych serwisów, które mają dostęp do części, narzędzi i instrukcji napraw Apple. Inną opcją jest sprzedanie uszkodzonego telefonu, ale dla wielu ta opcja jest nie do przyjęcia.

Od przyszłego roku Apple zaoferuje możliwość samodzielnego wykonania niektórych napraw

Nowy program o nazwie Self Service Repair ma umożliwić użytkownikom kupowanie od Apple części do ich produktów i wykonywanie napraw w domu. Apple powiedział, że będzie również publikować instrukcje napraw online i oferować narzędzia po tych samych cenach dla autoryzowanych serwisów Apple.

Iphone 13
iPhone może być odporny na wodę i kurz, ale nie jest nietłukący


„Stworzenie większego dostępu do oryginalnych części Apple daje naszym klientom większy wybór, jeśli potrzebna jest naprawa”, powiedział w oświadczeniu Jeff Williams, dyrektor operacyjny Apple.


Ten ruch oznacza zmianę dla giganta technologicznego, który historycznie ograniczał dostęp do części i instrukcji napraw, a także aplikacji diagnostycznych i kalibracyjnych do swoich „autoryzowanych programów naprawczych”. Przy braku autoryzowanych przez Apple sposobów naprawy urządzeń niektórzy użytkownicy zwrócili się do ekspertów YouTube, aby dowiedzieć się, jak samodzielnie zdobywać części i dokonywać napraw.

iPhone vs. Right to repair

Adwokaci na całym świecie coraz bardziej naciskają na Apple i inne firmy, aby udostępniały publicznie swoje podręczniki serwisowe, części i narzędzia.


Zwolennicy prawa do naprawy (right to repair) wyrazili swoje poparcie dla ruchu Apple. „To jest wielka rzecz”, napisał dyrektor generalny iFixit Kyle Wiens na Twitterze po komunikacia Apple, nazywając ten ruch „tym, nad czym pracowaliśmy od prawie 20 lat”.


„Self Service Repair jest przeznaczony dla indywidualnych techników posiadających wiedzę i doświadczenie w naprawie urządzeń elektronicznych” — powiedział Apple. „Dla zdecydowanej większości klientów wizyta u profesjonalnego dostawcy usług naprawczych z certyfikowanymi technikami korzystającymi z oryginalnych części Apple jest najbezpieczniejszym i najbardziej niezawodnym sposobem naprawy”.


Dowiedz się więcej:

Aktualności ,