Zaznacz stronę

Daj nowe życie staremu komputerowi

Szacowany czas czytania: 5 minut

6 prostych czynności, które oszczędzą Ci konieczności kupowania nowego komputera.

Wszyscy wiemy, że nasze komputery mają określoną żywotność. Inaczej wszyscy nadal mielibyśmy na biurkach komputery z czasów Windowsa 95. Naturalne jest , że każdy zaczyna myśleć o zastąpieniu kilkuletniego komputera, gdy zaczyna nam zwalniać. Zakup nowego nie musi być jednak koniecznością.

Twój komputer ma jeszcze potencjał

Musisz tylko poprawić szybkość i niezawodność starzejącego się sprzętu. Każda poniższa porada jest na tyle prosta, że ​​możesz wykonać ją samodzielnie.

  1. Dodaj dysk SSD

Gdy zabraknie wolnej pamięci na dysku, komputer nie ma miejsca na tymczasowe zapisywanie danych i wymianę informacji podczas pracy. Oznacza to, że maszyna może zacząć zwalniać lub regularnie się zawieszać. Poza tym, nie będziesz mieć już miejsca na zapisanie czegokolwiek nowego. Podłączenie zewnętrznego dysku twardego może rozwiązać ten problem w ciągu kilku minut.

Zewnętrzny dysk twardy nie jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli chcesz uniknąć dodawania kolejnego zewnętrzengo urządzenia i masz choć niewielkie doświadczenie, możesz zainstalować drugi wewnętrzny dysk twardy. Jest to bardziej czasochłonny proces, ale zapewnia bardziej kompaktowy wygląd komputera w porównaniu z dyskiem zewnętrznym.

Pamiętaj o kilku zastrzeżeniach. Po pierwsze, za każdym razem, gdy ingerujesz w sprzęt, przed rozpoczęciem musisz wykonać zapasową kopię danych.

Będziesz potrzebować urządzenia z drugą wnęką/kieszenią na dysk. Wyklucza to małe laptopy i maszyny typu „all in one”, takie jak iMac od Apple. Jeśli posiadasz taki komputer, możesz wymienić oryginalny dysk twardy na bardziej pojemny, ale ten proces jest znacznie trudniejszy i wykracza poza zakres tego artukułu.

Nie musisz być ekspertem, aby dodać drugi dysk twardy, ale powinieneś czuć się komfortowo ze śrubokrętem w ręce. Przed zakupem nowego dysku wewnętrznego, upewnij się, że Twój wybór jest zgodny z modelem Twojego komputera. Należy również rozważyć, czy wolisz wolniejszy dysk HDD, czy szybszy i droższy dysk SSD.

Gdy masz już nowy dysk, proces instalacji przebiega zgodnie z poniższym schematem. Wsuń pasek antystatyczny na nadgarstek, aby się uziemić, wyłącz i odłącz komputer z gniazdka 230 V, a następnie otwórz obudowę. Powinieneś zobaczyć dodatkową wnękę na napęd pod oryginalnym napędem, w której można umieścić nowy dysk. Połącz kable danych i zasilania. Po odpaleniu komputera, nowy dysk powinien być już widoczny.

2. Zainstaluj więcej pamięci RAM

Pamięć RAM to przestrzeń „myślenia” komputera. Używana jest do przechowywania danych dla otwartych aplikacji. Kiedy twoja pamięć RAM ma zbyt wiele na głowie (dziesiątki kart przeglądarki, zbyt wiele otwartych aplikacji) prędkość twojego komputera może bardzo spaść. Aby zapobiec temu problemowi, zainstaluj dodatkową pamięć RAM.

Na początku trzeba sprawdzić ilość pamięci RAM już zainstalowanej w komputerze i ile dodatkowej pamięci fizycznie można dodać. Komputery stacjonarne, mają większe obudowy i więcej miejsca na pamięć. Jednak w niektórych laptopach również możliwe jest dodanie pamięci. Podobnie jak w przypadku wewnętrznego dysku twardego, przed rozpoczęciem należy pamiętać o utworzeniu kopii danych i odłączniu od sieci.

Pamięć RAM jest dostępna w modułach 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB i 64 GB , które są umieszczane na płycie głównej komputera. To ile kości zainstalujesz zależy od dostępnej ilości wolnych potów w danym modelu komputera.

3. Dodatkowa pamięć w chmurze

Kolejna opcja zwiększenia dostępnego miejsca na dysku twardym to chmura. Możesz przenieść większość swoich osobistych plików do usługi przechowywania w chmurze. Wiele z nich umożliwia usuwanie lokalnych kopii pliku po przeniesieniu oryginału do Internetu, co zwalnia cenne miejsce na dysku twardym. Ułatwia to również przeniesienie plików na nowy komputer.

Możesz wybierać spośród wielu usług przechowywania w chmurze:
-Dysk Google (lub Google One)
-Dropbox
-OneDrive
-iCloud

Twój wybór zależy od rodzaju posiadanego komputera, ilości potrzebnej przestrzeni dyskowej i tego, ile chcesz zapłacić za miejsce. Użytkownicy Apple mogą skłaniać się ku iCloud, podczas gdy fani Microsoftu mogą preferować OneDrive.

Chociaż usługi przechowywania w chmurze oferują trochę wolnego miejsca za darmo, dostaniesz minimum, zanim nie zaczniesz płacić. Jeśli chodzi o cenę, dokładny koszt zależy od tego, ile miejsca chcesz kupić. Najmniejsza kwota dla usługi wynosi na dzień dzisiejszy 8 zł miesięcznie za 100 GB w Google One. 40 zł miesięcznie za 2 TB w Dropbox. 8 zł miesięcznie za 100 GB w OneDrive i 4 zł miesięcznie za 50 GB w iCloud .45

4. Dodaj kartę graficzną do komputera

Jeśli Twój komputer opiera się na zintegrowanym układzie graficznym, może mieć problemy z zadaniami takimi jak nowe gry lub edycja obrazów i wideo. Nawet odtwarzanie filmów o dużych rozmiarach może go spowolnić. Aby zwiększyć jego wydajność, podłącz nową kartę graficzną.

Ten krok jest opcją tylko dla komputerów stacjonarnych, które są większe i zawierają porty rozszerzeń dla nowych kart. W pierwszej kolejności zajrzyj do obudowy komputera i sprawdź, czy ma wolne gniazdo rozszerzeń na płycie głównej. Jeśli nie, nie będziesz w stanie dodać karty graficznej.

W zależności od tego, jak używasz komputera, nie zawsze potrzebujesz zaawansowanej nowej karty. Chociaż gracze i „górnicy” kryptowalut stawiają na drogi sprzęt, wszyscy inni mogą kupić nieco starsze (ale wciąż dobre) karty w znacznie niższej cenie. Innymi słowy, nie musisz wydawać tysięcy złotych, aby Twój komputer był lepszy w renderowaniu złożonej grafiki na ekranie.

Karty takie jak GeForce GT 730 czy GeForce GTX 1030 oferują dobrą wydajność bez drenażu portfela. Zanim zaczniesz montaż karty, musisz całkowicie wyłączyć komputer i odłączyć go od zasilania.

5. Zainwestuj w większy monitor

Jednym ze sposobów na poprawę komfortu korzystania z komputera jest podłączenie większego monitora. Jeśli masz laptopa z małym ekranem, pomyśl o dodaniu większego. Zapewnia to więcej miejsca na ekranie dla aplikacji i gier, umożliwiając wyświetlanie wielu aplikacji w tym samym czasie.

W tym przypadku nie musisz nawet otwierać komputera. Po prostu podłącz monitor. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym artukułem dotyczącym konfigurowania drugiego ekranu komputera.

6. Dodaj porty

Jeśli nie masz ich zbyt wielu portów w komputerze, pomyśl o zainwestowaniu w koncentrator. Podczas gdy producenci usuwają coraz więcej portów i gniazd ze swoich maszyn, zewnętrzny koncentrator może zastąpić te brakujące. Ma to szczególnie znaczenie podczas podróży, umożliwiając podłączenie laptopa do projektora w sali konferencyjnej lub kabla Ethernet w hotelu.

Te rozwiązanie ułatwia wkładanie kart pamięci, podłączanie drugiego ekranu i uzyskiwanie dodatkowych portów USB.

Komputer osobisty