Zaznacz stronę

Desktop czy laptop?

Komputery osobiste przybierają coraz to nowe formy by sprostać różnorodnym potrzebom użytkowników. Co ciekawe – masywne i niemobilne komputery stacjonarne wcale nie tracą swoich fanów. Choć przenośne i lekkie komputery sprawiają wrażenie o wiele bardziej atrakcyjniejszych, każdy rodzaj posiada swoją grupę odbiorców. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem komputera stacjonarnego albo laptopa, ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.

Dla kogo komputer stacjonarny (desktop)?

Od stworzenia pierwszego komputera, stawiano na sukcesywną zmianę jego rozmiarów. Popularne jeszcze dekadę temu komputery stacjonarne zostały powoli wymienione na lekkie laptopy, ale czy na pewno?

Komputer stacjonarny ze względu na swój pokaźniejszy rozmiar może zmieścić w sobie sprzęt, którego miniaturyzacja byłaby bardzo kosztowna. Również swobodniejsza możliwość podłączania urządzeń peryferyjnych sprawia, że komputery stacjonarne upodobali sobie gracze, którzy często korzystają z wirtualnej rozrywki. Na korzyść przemawia także fakt, że naprawa komputerów stacjonarnych jest prostsza niż w przypadku laptopów.

Dla kogo komputer przenośny (notebook)?

Lekkość i niewielkie rozmiary laptopów sprawiają, ze są to urządzenia idealne do pracy i podróżowania. Oferują możliwość wygodnego korzystania i nie wymagają stałego podłączenia do prądu.

Minusem jest jednak niższa wydajność w stosunku do komputerów stacjonarnych. Mogą być również awaryjne, a naprawa komputerów przenośnych w większości kończy się wizytą w serwisie, ponieważ znacznie trudniej je naprawiać niż zwykłe „pecety”.

Komputer stacjonarny

Komputer stacjonarny

Notebook w podróży

Notebook

Laptopy bez wątpienia łatwiej ukraść niż komputery stacjonarne. Kawiarnie, pociągi, samochody, to ciągłe zagrożenia dla  bezpieczeństwa Twojego urządzenia. Na szczęście istnieje cały rynek zabezpieczeń chroniących laptopa przed kradzieżą.

Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad komponentami swojego komputera, możesz zbudować swój własny komputer stacjonarny. Nie daj się zwieść słowu „zbuduj”. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, nie musisz sam składać wszystkiego w całość. Lokalnym sklep komputerowy, może przeprowadzić wszystkie prace za Ciebie. Ty jedynie ustalasz budżet i określasz do czego będziesz używał komputera.

Pamiętaj, że nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, co jest dla Ciebie ważne i jak zamierzasz korzystać z komputera.