Aktywny hub USB vs. pasywny – fakty, które musisz znać.
Istnieją 2 typy hub’ów USB – zasilane zewnętrznie i zasilane wewnętrznie. Pierwsze pobierają energię z gniazdka, a drugie z komputera.
Bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu, hub’y USB zwiększają liczbę urządzeń USB, które można podłączyć do komputera. Laptopy i notebooki, w których fizycznie nie można dodać większej liczby portów USB, mogą wymagać podpięcią hub’a USB.
Co to jest hub USB?
Hub USB pełni funkcję przedłużacza i rozdzielacza. Dzięki niemu możesz podłączyć więcej urządzeń niż przy użyciu obecnie posiadanych portów USB.
Niektóre hub’y USB mają własne zasilanie, inne nie. Aby pomóc Ci określić, którego potrzebujesz, w tym któtkim wpisie wyjaśniamy różnice.
2 rodzaje hub’ów USB
Kluczową różnicą między nimi jest fakt, że jeden z nich wymaga zasilania z komputera, a drugi nie. Instalacja elektryczna w Twoim domu służy do zasilania aktywnego hub’a USB.
Kiedy zasilanie komputera jest wykorzystywane do zasilania hub’a USB, mówimy o pasywnym USB. Kilka lat temu zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy miały wiele portów USB. Obecnie laptopy mają tylko dwa, trzy porty USB. W niektórych urządzeniach może nie być nawet jednego portu USB. Jeśli używasz zasilanego lub niezasilanego hub’a USB liczba ta wzrasta zwykle do 4 portów USB. Wg potrzeb dostępne są hub’y nawet z 20 portami.
Aktywny USB (z zasilaczem)
W aktywnych hub’ach USB używany jest zewnętrzny zasilacz, aby zapewnić poziom energii każdego portu USB na poziomie portu systemowego. Najczęściej do zasilania aktywnych hub’ów USB wykorzystuje się gniazdko ścienne. Aktywne hub’y mimo tego, że zasilane są z gniazdka, dzielą przepustowość pomiędzy wszystkie podłączone urządzenia.
Pasywny USB (bez zasilania)
Niezasilane, zwane także pasywnymi, hub’y USB korzystają wyłącznie z portu USB w komputerze. Mogą one nie działać prawidłowo z urządzeniami wymagającymi większej mocy, niż może dostarczyć USB komputera.
Niektóre zewnętrzne dyski, mogą działać bezbłędnie po podłączeniu do portu USB komputera lub aktywnego koncentratora, ale mogą nie włączać się po podłączeniu do pasywnego hub’a. Możliwości zarządzania energią w standardzie USB 3.0 są lepsze niż w przypadku jego poprzedników i może on umożliwiać wykorzystywanie urządzeń o większej mocy. Nie potrafią tego hub’y korzystające z wcześniejszych standardów USB.
Różnice
1. Zasilanie
Aktywne hub’y USB mogą zasilać wiele urządzeń jednocześnie, mogą zasilać urządzenia wymagające wyższego napięcia. Urządzenia wyższego napięcia nie mogą być zasilane przez pasywny hub USB. Mogą tu wystąpić problemy z wydajnością.
2. Moc wyjściowa
Kolejną zaletą aktywnych hub’ów jest ich większa prędkość w porównaniu ze standardowym hub’ami USB. Zasilany rozdzielacz może przyspieszyć ładowanie i przesyłanie danych, a także szybciej obsługiwać szereg urządzeń o dużej mocy.
3. Liczba portów łączności
Wieloportowe rozdzielacze USB jsą zwykle zasilane z zewnątrz. Na przykład 10-portowy hub USB od LogiLink. Dlatego aktywny hub USB może mieć więcej portów, podczas gdy pasywne mają ich mniej.
4. Cena
Z uwagi na to, że aktywne huby wymagają zewnętrznego zasilania, są droższe od wersji pasywnych. Zasilany koncentrator USB kosztuje więcej, ale jest też bardziej niezawodny, ponieważ może dostarczyć nawet 10 W na port w porównaniu do zaledwie 500 mA z hub’a pasywnego.
Korzyści z posiadania hub’a USB
1. Sprawniejsze udostępnianie danych
Jeśli chcesz przesyłać pliki między urządzeniami, będzie przydatny hub USB. Np. w podróży z przyjaciółmi i zrobieniu wielu zdjęć aparatem. Twoi znajomi chcą udostępnić Ci wszystkie obrazy, podłączając swoje przenośne dyski do komputera. Możesz podłączyć dyski, każdego ze swoich znajomych jednocześnie i przesłać obrazy do każdego z nich, jeśli masz wydajny hub USB.
Niektóre hub’y USB są wyposażone w gniazda kart SD, dzięki czemu można przesyłać zdjęcia bezpośrednio, bez potrzeby przenoszenia ich na komputer.
2. Workstation
Komputery umożliwiają uruchamianie programów wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak edycja 4K i renderowanie 3D. Artyści cyfrowi zazwyczaj podłączają do swojego komputera różne urządzenia, w tym skanery, dyski, kamery internetowe i inne urządzenia peryferyjne. Hub portu USB może być przydatny, jeśli tego typu gadżety łączą się przez USB, zwłaszcza jeśli komputer nie ma wielu portów USB.
3. Gaming
Gracze często korzystają z wielu myszek, klawiatur i kontrolerów do gier. Najlepszym sposobem podłączenia wszystkich tych urządzeń do komputera jest użycie hub’a USB. Niektóre oferują nawet takie funkcje, jak szybki transfer danych i indywidualne sterowanie mocą portów, przeznaczonych specjalnie do gier.
4. Przechowywanie danych
W ograniczonej przestrzeni roboczej hub USB pomaga w lepszym zarządzaniu połączeniami USB. Rozważmy scenariusz, w którym trzeba podłączyć dużą liczbę urządzeń USB do komputera stacjonarnego. Jeśli pod biurkiem znajduje się komputer stacjonarny w obudowie typu tower, może nie być zbyt wiele miejsca, co utrudnia podłączenie do niego urządzeń USB. Ponadto przewody mogą nie być wystarczająco długie, szczególnie jeśli porty USB komputera znajdują się głównie z tyłu komputera.
Jak korzystać z koncentratora USB?
Jeśli hub USB podłączasz do portu USB w laptopie, może on wówczas przyjąć od dwóch do ośmiu urządzeń USB.
Do Twojego laptopa może być jednocześnie podłączonych do 127 urządzeń USB. 127 podłączeń na raz , może wydawać się abstrakcyje. To jeden z sekretów możliwości rozbudowy portu USB.