Zaznacz stronę

Hub USB aktywny czy pasywny?

Aktywny hub USB vs. pasywny – fakty, które musisz znać.
Istnieją 2 typy hub’ów USB – zasilane zewnętrznie i zasilane wewnętrznie. Pierwsze pobierają energię z gniazdka, a drugie z komputera.

Bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu, hub’y USB zwiększają liczbę urządzeń USB, które można podłączyć do komputera. Laptopy i notebooki, w których fizycznie nie można dodać większej liczby portów USB, mogą wymagać podpięcią hub’a USB.

Co to jest hub USB?

Hub USB pełni funkcję przedłużacza i rozdzielacza. Dzięki niemu możesz podłączyć więcej urządzeń niż przy użyciu obecnie posiadanych portów USB.

hub USB

Niektóre hub’y USB mają własne zasilanie, inne nie. Aby pomóc Ci określić, którego potrzebujesz, w tym któtkim wpisie wyjaśniamy różnice.

2 rodzaje hub’ów USB

Kluczową różnicą między nimi jest fakt, że jeden z nich wymaga zasilania z komputera, a drugi nie. Instalacja elektryczna w Twoim domu służy do zasilania aktywnego hub’a USB.

Kiedy zasilanie komputera jest wykorzystywane do zasilania hub’a USB, mówimy o pasywnym USB. Kilka lat temu zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy miały wiele portów USB. Obecnie laptopy mają tylko dwa, trzy porty USB. W niektórych urządzeniach może nie być nawet jednego portu USB. Jeśli używasz zasilanego lub niezasilanego hub’a USB liczba ta wzrasta zwykle do 4 portów USB. Wg potrzeb dostępne są hub’y nawet z 20 portami.

Aktywny USB (z zasilaczem)

W aktywnych hub’ach USB używany jest zewnętrzny zasilacz, aby zapewnić poziom energii każdego portu USB na poziomie portu systemowego. Najczęściej do zasilania aktywnych hub’ów USB wykorzystuje się gniazdko ścienne. Aktywne hub’y mimo tego, że zasilane są z gniazdka, dzielą przepustowość pomiędzy wszystkie podłączone urządzenia.

Pasywny USB (bez zasilania)

Niezasilane, zwane także pasywnymi, hub’y USB korzystają wyłącznie z portu USB w komputerze. Mogą one nie działać prawidłowo z urządzeniami wymagającymi większej mocy, niż może dostarczyć USB komputera.

Niektóre zewnętrzne dyski, mogą działać bezbłędnie po podłączeniu do portu USB komputera lub aktywnego koncentratora, ale mogą nie włączać się po podłączeniu do pasywnego hub’a. Możliwości zarządzania energią w standardzie USB 3.0 są lepsze niż w przypadku jego poprzedników i może on umożliwiać wykorzystywanie urządzeń o większej mocy. Nie potrafią tego hub’y korzystające z wcześniejszych standardów USB.

Różnice

1. Zasilanie
Aktywne hub’y USB mogą zasilać wiele urządzeń jednocześnie, mogą zasilać urządzenia wymagające wyższego napięcia. Urządzenia wyższego napięcia nie mogą być zasilane przez pasywny hub USB. Mogą tu wystąpić problemy z wydajnością.

2. Moc wyjściowa
Kolejną zaletą aktywnych hub’ów jest ich większa prędkość w porównaniu ze standardowym hub’ami USB. Zasilany rozdzielacz może przyspieszyć ładowanie i przesyłanie danych, a także szybciej obsługiwać szereg urządzeń o dużej mocy.

3. Liczba portów łączności
Wieloportowe rozdzielacze USB jsą zwykle zasilane z zewnątrz. Na przykład 10-portowy hub USB od LogiLink. Dlatego aktywny hub USB może mieć więcej portów, podczas gdy pasywne mają ich mniej.

4. Cena
Z uwagi na to, że aktywne huby wymagają zewnętrznego zasilania, są droższe od wersji pasywnych. Zasilany koncentrator USB kosztuje więcej, ale jest też bardziej niezawodny, ponieważ może dostarczyć nawet 10 W na port w porównaniu do zaledwie 500 mA z hub’a pasywnego.

Korzyści z posiadania hub’a USB

1. Sprawniejsze udostępnianie danych
Jeśli chcesz przesyłać pliki między urządzeniami, będzie przydatny hub USB. Np. w podróży z przyjaciółmi i zrobieniu wielu zdjęć aparatem. Twoi znajomi chcą udostępnić Ci wszystkie obrazy, podłączając swoje przenośne dyski do komputera. Możesz podłączyć dyski, każdego ze swoich znajomych jednocześnie i przesłać obrazy do każdego z nich, jeśli masz wydajny hub USB.

Niektóre hub’y USB są wyposażone w gniazda kart SD, dzięki czemu można przesyłać zdjęcia bezpośrednio, bez potrzeby przenoszenia ich na komputer.

2. Workstation
Komputery umożliwiają uruchamianie programów wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak edycja 4K i renderowanie 3D. Artyści cyfrowi zazwyczaj podłączają do swojego komputera różne urządzenia, w tym skanery, dyski, kamery internetowe i inne urządzenia peryferyjne. Hub portu USB może być przydatny, jeśli tego typu gadżety łączą się przez USB, zwłaszcza jeśli komputer nie ma wielu portów USB.

3. Gaming
Gracze często korzystają z wielu myszek, klawiatur i kontrolerów do gier. Najlepszym sposobem podłączenia wszystkich tych urządzeń do komputera jest użycie hub’a USB. Niektóre oferują nawet takie funkcje, jak szybki transfer danych i indywidualne sterowanie mocą portów, przeznaczonych specjalnie do gier.

4. Przechowywanie danych
W ograniczonej przestrzeni roboczej hub USB pomaga w lepszym zarządzaniu połączeniami USB. Rozważmy scenariusz, w którym trzeba podłączyć dużą liczbę urządzeń USB do komputera stacjonarnego. Jeśli pod biurkiem znajduje się komputer stacjonarny w obudowie typu tower, może nie być zbyt wiele miejsca, co utrudnia podłączenie do niego urządzeń USB. Ponadto przewody mogą nie być wystarczająco długie, szczególnie jeśli porty USB komputera znajdują się głównie z tyłu komputera.

Jak korzystać z koncentratora USB?

Jeśli hub USB podłączasz do portu USB w laptopie, może on wówczas przyjąć od dwóch do ośmiu urządzeń USB.

Do Twojego laptopa może być jednocześnie podłączonych do 127 urządzeń USB. 127 podłączeń na raz , może wydawać się abstrakcyje. To jeden z sekretów możliwości rozbudowy portu USB.

Laptop po zalaniu to nie wyrok

Bardzo często szybkie działanie pozwala uratować komputer i przywrócić go do pełnej sprawności. Klient przyniósł zalanego laptopa marki Asus FX504G. Na szczęście po incydencie, szybko wypiął baterię z laptopa, co prawdopodobnie zminimalizowało uszkodzenia...

Dlaczego nie powinieneś wyrzucać starej elektroniki

Jeśli właśnie dostałeś nową konsolę do gier, laptopa, telewizor lub smartfon, prawdopodobnie zastanawiasz się, co zrobić ze starym modelem. Może być kuszące, aby po prostu wyrzucić swojego starego Xbox 360 do kosza jak zwykłe śmieci, ale to ostatnia rzecz, którą...

Predator Helios 300 wymiana CPU

Acer Predator Helios 300 PH315-53. Wymiana uszkodzonego CPU Intel i7 dziesiątej generacji. Intel(R) Core(TM) i7-10750H CPU @ 2.60GHz Predator Helios 300 to solidny i wszechstronny laptop gamingowy z matrycą 15,6 cala. Urządzenie napędza procesor Core i7-10750H oraz...

Xbox ONE S APU

Klient przyniósł do nas konsolę Xbox One S – martwą. Brak reakcji na włącznik. Inspekcja płyty wykazała zwarcie na linii 1.8V. Badanie kamerą termowizyjną ujawniło grzejący się kondensator na układzie APU. Kropelka wody lub innej cieczy spowodowała korozję i...

Jakie są korzyści z recyklingu starego komputera?

Pozbycie się starego komputera nie jest sprawą oczywistą. Warto zadbać o kilka kwestii związanych z utylizacją starego laptopa czy koputera PC.

Układ BGA w laptopie Lenovo ThinkPad

Laptop trafił do naszgo serwisu martwy, bez oznak życia. Mały układ BGA wyskoczył z butów, aż przykleił się do osłony płyty. Po naprawie laptop działa bez zarzutu.

Laptop palacza

Kurz, pył i brud gromadzi się w laptopie latami. Z pozoru komputer działa prawidłowo, ale wewnątrz zaczynają się procesy, które wpływają niekorzystnie na żywotność i wydajność podzespołów.

Jaki zasilacz wybrać dla Twojego nowego komputera?

Najlepszy możliwy komputer, powstaje z odpowiedniego połączenia odpowiednich komponentów. Jeden z najmniej ekscytujących – ale najważniejszy – elementów dotyczy zasilania. Wybór najlepszego to nie łatwa decyzja, ale warto przemyśleć każdy aspekt swojego wyboru przed...

240 000 000 komputerów do kosza

Microsoft ogłosił koniec wsparcia dla systemu Windows 10 na październik 2025 r. Zakończenie przez Microsoft wsparcia dla Windows 10 może wysłać na wysypiska śmieci 240 mln komputerów. Odpady elektroniczne z tych komputerów mogą ważyć szacunkowo 480 milionów...

Naprawiamy konsole

Poniżej fotoelacja z naprawy Nintendo Switch OLED. Wymiana układu zasilania i ładowania. Układ zasilania i ładowania to pięta achillesowa tej przenośniej konsoli do gier. Konieczna jest wymiana całego układu zasilania i ładowania. Naprawiamy konsole Nintendo PS, Xbox...

Jak przedłużyć żywotność komputera lub laptopa?

Komputer to ważna i kosztowna inwestycja, którą większość z nas traktuje poważnie. Podobnie jak wiele osób, które korzystają ze swojego komputera na codzień w celu wykonywania zadań związanych z pracą zawodową lub do ważnych projektów domowych, z pewnością chcesz znać...

Cyfrowe potwory sieją spustoszenie.

Nadchodzi sezon upiorów i nie mówimy tu o Halloween! Liczba cyberataków rośnie i są one coraz bardziej wyrafinowane. Nie pozwól, aby cyberataki stały się Twoim koszmarem. „Sztuczka” polega na tym, aby działać proaktywnie i chronić swoje cyfrowe życie już teraz....

21 października Międzynarodowy Dzień Naprawy 🔧

21 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Naprawy 🔧 Kazdy z nas powinien mieć prawo do naprawy. 21 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Naprawy, aby szerzyć wiedzę o możliwości naprawy. Chcemy pokazać naszej społeczności, naszemu rządowi i światu, że...

Macbook kontra laptop

Jaka jest różnica między Macbookiem a laptopem? W tym artykule wyjaśniamy różnice i podobieństwa między tymi dwoma komputerami, rzucając światło na unikalne cechy MacBooka firmy Apple i na całą kategorię laptopów. Konstrukcja Jeśli chodzi o design, Apple zdecydowanie...

Wymiana klawiatury nitowanej w laptopie

Fotorelacja z wymiany klawiatury nitowanej w laptopie HP 15-ec1004nw. Po wstawieniu nowej, laptop gotowy do dalszej intensywnej pracy.   Dowiedz się więcej z naszych poprzednich relacji

Rezystor R5C5 w konsoli Xbox One

Konsola Xbox One S zaczęła uruchamiać się z błędem. Sprawdzenie dysku wykazało jego 100 % sprawność. Szybka inspekcja płyty wykazała brak zasilania dysku twardego. Winowajcą okazał się mały skorodowany rezystor R5C5 włączający napięcie na interfejs SATA. Po wymiania...

USB z czym to się je? Każdy wie, ale…

Większość naszych urządzeń elektronicznych wymaga kabli USB. Poświęć chwilę na zapoznanie się z ich rodzajami i zastosowaniem.   USB (skrót od Universal Serial Bus), to typ portu komputera, który ułatwia ładowanie urządzenia i przesyłanie danych między dwoma...

Kiedy naprawiać komputer, a kiedy go wymieniać?

Dla wielu z nas komputer od lat jest wiernym technologicznym towarzyszem, ale w tym czasie uległ już pewnemu zużyciu. Wiele nowych, lśniących urządzeń kusi swoimi potencjalnymi mozliwościami i cenami. Jednak chociaż nowy komputer Mac lub PC może wydawać się najlepszą...

Dlaczego naprawa laptopa w domu to nie najlepszy pomysł?

Kiedy Twój komputer szwankuje, desperacko potrzebujesz szybkiej naprawy. Chociaż frustracja i pragnienie bezkosztowego rozwiązania są w dzisiejszych czasach zrozumiałe, działania, które podejmiesz, mogą zadecydować, czy kłopoty z komputerem zostaną rozwiązane – czy...

Jak zresetować odkurzacz marki Dyson?

Dyson to jedna z najbardziej znanych marek odkurzaczy na świecie. Przez wielu uważane są za najlepsze na rynku. Są również znane z tego, że są bardzo łatwe w użyciu i utrzymaniu, co czyni je doskonałym wyborem. Ale nawet Dyson może napotkać problemy. Wiedza o tym jak...