Zaznacz stronę

Jak czyścić robota sprzątającego typu Roomba?

 

Twój robot odkurzający przestał działać? Stracił trochę swojej mobilności i zaczął wydawać dźwięki, których nigdy wcześniej nie słyszałeś? To są oznaki, że z odkurzaczem coś się dzieje i wymaga uwagi. Chociaż te małe roboty są świetnymi pomocnikami, które potrafią samodzielnie sprzątać, lubią zwracać na siebie uwagę właścicieli. Aby mogły kontynuować pracę sprzątaczek, potrzebują, aby ich właściciele czyścili i konserwowali ich części.

Wszystkie urządzenia elektroniczne wymagają konserwacji i dbania o nie, Roomba nie jest tu wyjątkiem. Oprócz filtrów, pojemników na kurz, komponentów Wi-Fi i szczotek trzeba również czyścić koła.

Kiedy koła wymagają czyszczenia

Po czym poznać, że koła wymagają czyszczenia? Jeśli Twój odkurzacz ma problemy z poruszaniem się lub porusza się niesprawnie, nadszedł czas na czyszczenie. Boczne koła robota sprzątającego umożliwiają jego obrót o 360°. Nie trzeba dodawać, że żaden odkurzacz samojezdny nie będzie działał prawidłowo, jeśli koła nie działają własciwie.

Problemy mogą wynikać z sierści zwierząt i włosów, które utknęły w osi koła lub braku wystarczającego smarowania. Przyjrzyjmy się kodom błędów, ostrzeżeniom, przyczynom i rozwiązaniom, aby przywrócić Roombę do działania. Poniżej podajemy ogólne kroki czyszczenia Roomby. Każdy model może być nieco inny, ale podstawowe instrukcje tutaj powinny obejmować większość kroków. Czyszczenie robota odkurzającego pomoże również zmniejszyć poziom hałasu podczas sprzątania.

Błędy iRobota Roomba

Roomba zazwyczaj poinformuje Cię, kiedy coś jest nie tak i podpowie dlaczego. Robi to, wydając dźwięk błędu, po którym następuje seria sygnałów dźwiękowych lub poda nagrany komunikat głosowy w zależności od modelu.

Każda seria sygnałów dźwiękowych odzwierciedla numer kodu błędu (na przykład jeden sygnał oznacza błąd nr 1 itd.). W przypadku problemów z kołem bocznym liczba sygnałów dźwiękowych/kodów błędów wynosi 1, 5, 7 i 10 (choć nie wszystkie modele rejestrują wszystkie takie kody). Zanim więc przejdziemy dalej do naszego przewodnika na temat czyszczenia kół Roomby, krótko przejrzyjmy kody wraz z zalecanymi działaniami producenta:

Kod błędu 1 lub 1 sygnał dźwiękowy Problem: Urządzenie jest zablokowane. Koło boczne zwisa. Rozwiązanie: Przenieś Roombę w inne miejsce, a następnie uruchom ponownie, naciskając przycisk CLEAN.

Kody błędów 5 i 7 lub 5 i 7 sygnałów dźwiękowych Problem: Koło boczne jest zablokowane. Rozwiązanie: Wyczyść koła boczne. Możesz sprawdzić tabelę kodów błędów dla określonej serii robota na stronie: Roomba serii 500 , Roomba serii 600 , Roomba serii 800 , Roomba serii 900

Jak czyścić boczne koła odkurzacza Roomba?

Aby rozpocząć proces czyszczenia, należy zaopatrzyć się w kilka kawałków tkaniny czyszczącej, najlepiej cienkiej. Zacznij od odwrócenia urządzenia. Poszukaj rzeczy, które mogą blokować koła, takich jak sierść zwierząt domowych lub kłaczki z dywanu.

Jeśli zauważysz duże ilości włókien lub innych zanieczyszczeń zagrażających Twojemu urządzeniu, naciśnij kółka w górę i w dół, aby wyeliminować najbardziej oczywiste powody blokady kółek. Jeśli podejrzewasz, że problemem był błąd 1, możesz przywrócić urządzenie do pracy i sprawdzić, czy to rozwiązało problem.

Roomba czyszczenie kół – wideo

Jak kontynuować czyszczenie przedstawiamy w następnym kroku.

Ostrożnie umieść jeden róg ściereczki do czyszczenia w ramie koła. Użyj dłoni, aby wprawić koło w ruch obrotowy, tak aby ściereczka do czyszczenia powoli przesuwała się przez ramę koła, gdy koło się obraca. Kontynuuj kręcenie kołem. Pozwól ściereczce czyszczącej obracać się w sposób ciągły o 360° przez ośkę koła. Wykonaj około 3 lub 4 pełne obroty koła. Kiedy skończysz i będziesz gotowy do wyciągnięcia szmatki, nie używaj zbyt dużej siły, w przeciwnym razie możesz podrzeć ściereczkę czyszczącą podczas wyciągania jej z ramy koła. Tkanina powinna wyjść z osłony koła przez ruch samego koła Jeśli niektóre kawałki tkaniny oderwą się i utkną, jest to kolejny problem, z którym musisz się uporać i może to oznaczać demontaż kół. Po takim zabiegu boczne koła Twojego Roomby są ponownie gotowe do sprzątania.

Miejsce gromadzenia się brudu (włosów, sierści, kurzu).

Miejsce gromadzenia się brudu (włosów, sierści, kurzu).

Na koniec przykład zabrudzonej przedniej rolki odkurzacza. Taki stan może powodować trudności na poruszaniu się każdego iRobota oraz problemy w parkowaniu na stacji bazowej.

Przednia rolka iRobota

Przednia rolka iRobota

Podsumowanie

Czyszczenie bocznych kółek i przedniej rolki odkurzacza to bardzo łatwa sprawa. Konserwacja Roomby nie jest trudna. Bez większego wysiłku możesz ponownie uruchomić urządzenie w ciągu kilku minut. Problemy związane z kołem bocznym nie są częste, ale mogą być przyczyną migania kontrolek błędów i wydawania dźwięków ostrzegawczych przez robota. Żaden model Roomby (ani żadne urządzenie elektroniczne) nie jest odporny na uszkodzenia. Powtarzające się błędy po samodzielnym wykonaniu czynności konserwacyjnych mogą być sygnałem ostrzegawczym, że nadszedł czas na całkowitą wymianę bocznych kół robota. Pamiętaj, aby stale sprawdzać i konserwować inne części, takie jak filtry, komponenty Wi-Fi, baterie, a nawet jednostki dokujące Home Base.


Autor wpisu jest pracownikiem Alsen Serwis i lokalnym aktywistą na rzecz gospodarki recyrkulacyjnej.