Zaznacz stronę
Sprzedaż paneli słonecznych wzrosła w ostatnich latach dramatycznie. Przyniosło to wiele korzyści właścicielom domów, którzy korzystają z dobrodziejstw promieni słonecznych. Zmniejszają one koszty energii i zwiększają wartości domu. Do tego zmniejszają ślad węglowy. Ale panele słoneczne również sporo kosztują. Przed dokonaniem inwestycji w zakup paneli słonecznych właściciele domów chcą wiedzieć, ile lat ich panele wytrzymają.
 
Poniżej odpowiadamy na pytanie, jak długo działają panele słoneczne. Wskakzujemy też niektóre czynniki, które wpływają na ich żywotność i podpowiadamy jak można ją wydłużyć, aby działały jak najdłużej.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

 Aby odpowiedzieć na pytanie, jak długo działają panele słoneczne, powinniśmy najpierw zdefiniować termin „degradacja paneli”. Według Laboratorium Energii Odnawialnej degradacja to „zmniejszenie wydajności paneli słonecznych w czasie.
Degradacja jest kluczowym czynnikiem decydującym o tym, jak długo Twoje panele słoneczne będą działać właściwie. Dane pokazują, że panele słoneczne mają wskaźnik degradacji około 0,5% rocznie. Tak więc po 20 latach użytkowania panel słoneczny byłby w stanie wyprodukować około 90% energii elektrycznej, którą wytwarzał, gdy był nowy.
Na podstawie tych informacji producenci paneli słonecznych zazwyczaj oferują gwarancję na  25 lat. W przypadku nowszych systemów gwarancja na panele może sięgać 30 lat.

Czynniki wpływające na żywotność paneli słonecznych

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do produktywności panela słonecznego i wydłużyć lub skrócić jego żywotność. Niektóre z tych czynników to:

Jakość

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy, jakość, materiały i rodzaj instalowanych paneli słonecznych będą miały wpływ na ich działanie i trwałość. Chociaż materiały niskiej jakości mogą być tańsze, mogą również szybciej ulegać zużyciu.

Klimat

Ekstremalne warunki pogodowe mogą skrócić żywotność paneli słonecznych. Jeśli mieszkasz w obszarze o niskich temperaturach, ulewnych deszczach, śniegu i gradzie, może się okazać, że panele słoneczne ulegną degradacji szybciej.

Instalacja

Sposób, w jaki panele są instalowane – oraz system stelaży, na których są instalowane – może wpłynąć na żywotność paneli.

Utrzymanie

Tak jak wszystko, co kupujesz, panele słoneczne działają dłużej, gdy są dobrze utrzymane. Panele mogą ulec szybszej degradacji, jeśli są brudne, pokryte zanieczyszczeniami lub nie są poddawane regularnej konserwacji.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne

Widoczna konstrukcja pod panele fotowoltaiczne

Jak wydłużyć żywotność paneli słonecznych

Jak widać, niektóre czynniki prowadzące do niszczenia paneli słonecznych można kontrolować, a inne nie. Na szczęście istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby jak najlepiej wykorzystać energię słońca.

Jednym z najlepszych sposobów na wydłużenie żywotności paneli słonecznych jest współpraca z zaufanym dostawcą. Po pierwsze, zaufany dostawca gwarantuje, że dostajesz wysokiej jakości panele wykonane z wysokiej jakości materiału. Dodatkowo dobry dostawca zapewni, że panele zostaną prawidłowo zainstalowane. Wreszcie, dobry instalator paneli fotowoltaicznych zapewni regularne przeglądy konserwacyjne, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo.

Są też rzeczy, które możesz zrobić sam, aby wydłużyć żywotność paneli słonecznych. Pamiętaj, aby usunąć zanieczyszczenia, które mogą wylądować na panelach słonecznych z gałęzi drzew, śniegu, ptaków ect. Utrzymanie paneli w czystości to jeden z najlepszych sposobów na przedłużenie ich żywotności.

Kiedy należy wymienić panele słoneczne?

Dobre panele słoneczne mogą wytrzymać od 20 do 30 lat, ale niekoniecznie po 20-30 latach musisz natychmiast wymienić je na nowe. Ważniejsze jest zwracanie uwagi na ich produktywność. Jeśli Twoje panele słoneczne są nadal w dobrym stanie i wytwarzają wystarczającą ilość energii elektrycznej, ich wymiana może nie być konieczna. Z drugiej strony, jeśli zauważysz, że Twoje rachunki za energię elektryczną rosną, ponieważ panele słoneczne już nie działają tak jak kiedyś, prawdopodobnie nadszedł czas, aby je wymienić.

Najważniejsze!

Panele słoneczne mogą być poważną inwestycją finansową, zwłaszcza gdy montujesz dużą ich liczbę na dachu swojego domu lub firmy. Na szczęście będą używane przez dziesięciolecia, podczas których będziesz cieszyć się dużymi oszczędnościami energii elektrycznej.