Zaznacz stronę

Jak podłączyć i skonfigurować drugi monitor?

aSzacowany czas czytania: 5 minut

Dwa widoki są lepsze niż jeden – niezależnie od tego, czy masz laptopa, czy komputer stacjonarny, drugi monitor to świetna sprawa.

Być może dobrze sobie radzisz z jednym ekranem komputera, ale dodanie drugiego da ci znacznie więcej miejsca do pracy. To udoskonalenie przeznaczone nie tylko dla profesjonalistów i programistów. Pozwoli ono każdemu rozwinąć swoje aplikacje, edytować dokumenty obok siebie i wykonywać wiele zadań jednocześnie. To prosty sposób na zwiększenie produktywność i wydajność.

Łatwe i tanie

Podłączenie drugiego ekranu do komputera stacjonarnego lub laptopa jest zarówno łatwe, jak i tanie. Oto jak skonfigurować drugi monitor. Prześledzimy proces od zakupu dobrego ekranu po prawidłowe jego ustawienie.

Konfig drugiego monitora

Kable

Większość komputerów ma wbudowaną możliwość podłączenia drugiego ekranu. Najpierw znajdź gniazdo HDMI lub DisplayPort w laptopie lub komputerze stacjonarnym. Jeśli posiadasz starszy komputer, możesz zamiast tego szukać białego gniazda DVI lub niebieskiego gniazda VGA. Wszystkie cztery typy portów umożliwiają podłączenie komputera do TV, projektora lub innego dodatkowego ekranu.Jeśli twój komputer ma jeden z tych portów, potrzebujesz tylko odpowiedniego kabla.

Niektóre cieńsze i lżejsze modele notebooków nie mają zgodnego portu. W takim przypadku będzie konieczne dodanie przejściówki. Odchudzone laptopy, takie jak MacBook Air i Pixelbook od Google, wykorzystują porty USB-C do przesyłania danych, ładowania i przesyłaniaa wideo.

Kilka monitorów akceptuje USB-C, ale nie wszystkie. W takim przypadku będziesz potrzebować przejściówki z USB-C na HDMI (znajdziesz je na www.alsen.pl od 79 zł) lub na DisplayPort (na www.alsen.pl od 89 zł), zanim będziesz mógł podłączyć laptop do zew. monitora. Niektóre laptopy będą wymagały innych przejściówek. Weźmy np. Microsoft Surface Pro 2017: zawiera Mini DisplayPort, który akceptuje tylko kabel Mini DisplayPort do DisplayPort (taki jak ten za 33 zł na www.alsen.pl), który z kolei podłącza się do dowolnego monitora z DisplayPort.

Wybierając kable lub adaptery, poszukaj maksymalnych rozdzielczości, które mogą obsługiwać i upewnij się, że pasują do zakupionego monitora. Należy również sprawdzić częstotliwość odświeżania obsługiwaną przez kabel, która jest mierzona w hercach (Hz). Wyższa częstotliwość odświeżania oznacza, że ekran może reagować szybciej, co poprawia jakość wyświetlania m.in. gier i filmów.

Konfiguracja

Nie musisz koniecznie kupować nowego monitora. Jeśli masz stary, leżący w domu, sprawdź, czy będzie działał z twoim laptopem lub komputerem stacjonarnym, zanim się go pozbędziesz. Nawet jeśli jest już trochę przestarzały według dzisiejszych standardów, powinieneś być w stanie znaleźć adapter, który pomoże Ci go podłączyć. Unikniesz w ten sposób wydawania pieniędzy.

Najlepiej szukaj monitorów z wejściami USB-C, HDMI lub DisplayPort. Są to obecnie najpopularniejsze standardy.

Większe ekrany o wyższej rozdzielczości zapewniają większą przestrzeń na filmy, arkusze kalkulacyjne i gry, ale nieuchronnie też kosztują więcej. Generalnie każdy chce wybrać największy monitor o najwyższej rozdzielczości. Na tyle dużej na ile pozwala planowany budżet.

Jeśli jednak korzystasz z laptopa, pamiętaj, że zasilanie większej liczby pikseli wymaga większej mocy przetwarzania grafiki, a tym samym skraca czas pracy baterii. Innymi słowy, im większy drugi wyświetlacz, tym większe zużycie baterii. Inne parametry, na które należy zwrócić uwagę, to współczynniki kontrastu (różnica między białymi i czarnymi pikselami), czas reakcji (jak szybko ekran reaguje na dane wejściowe) i kąty widzenia.

Jak podłączyć laptopa lub komputer stacjonarny do monitora?

Konfiguracja jest niezwykle prosta. Jak tylko podłączysz drugi monitor, komputer rozpozna go automatycznie bez dodatkowego oprogramowania. Możesz jednak wykonać kilka opcjonalnych kroków, aby skonfigurować go dokładnie tak, jak chcesz. Dokładny proces będzie zależał od systemu operacyjnego komputera.

W systemie Windows naciśnij Windows+P, aby przełączać się między czterema trybami wyświetlania.

  1. Tylko ekran komputera (aktywny jest tylko ekran komputera)
  2. Duplikuj (dwa ekrany pokazują to samo)
  3. Rozszerz (dwa ekrany działają jak jeden duży ekran)
  4. Tylko drugi ekran (monitor zewnętrzny jest jedynym aktywnym)

W większości przypadków będziesz używać opcji Rozszerz, która pozwoli Ci otwierać aplikacje i okna niezależnie na obu ekranach. Aby skonfigurować drugi wyświetlacz, otwórz menu Start, kliknij ikonę Ustawienia (symbol koła zębatego) i wybierz System, a następnie Wyświetlacz. Tutaj możesz skonfigurować jasność, rozdzielczość i orientację obu ekranów. Jeśli używasz dwóch wyświetlaczy jako jednego rozszerzonego ekranu, możesz również użyć tego menu, aby ustawić, który monitor będzie po lewej, a który po prawej stronie.

Szukaj monitorów z wejściami USB-C, HDMI lub DisplayPort

W systemie macOS otwórz menu Apple, wybierz Preferencje systemowe, a następnie kliknij Monitory. Na karcie Rozmieszczenie (która pojawi się dopiero po połączeniu z drugim ekranem) możesz zmienić względne pozycje swoich wyświetlaczy – który z nich znajduje się na lewym ekranie, a który po prawej. W tym samym menu można ustawić rozdzielczość ekranu.

Jeśli korzystasz z komputera z Chrome OS, kliknij panel informacyjny w prawym dolnym rogu (tam, gdzie znajduje się zegar). Następnie wybierz ikonę koła zębatego, przejdź do panelu Ustawienia i wybierz Wyświetlacze. W tym menu możesz skonfigurować, czy drugi wyświetlacz działa jako rozszerzenie, czy duplikat pierwszego, ustawić rozdzielczość i orientację wyświetlaczy oraz umieścić je w przestrzeni wirtualnej.

Kiedy skończysz, usiądź wygodnie i korzystaj do woli z drugiego ekranu. Jeśli pracujesz w trybie rozszerzonym, możesz przeciągać okna programów między ekranami i maksymalizować je na dowolnym ekranie. Za każdym razem, gdy odłączysz lub wyłączysz drugi monitor, system operacyjny automatycznie powróci do domyślnej konfiguracji.