Zaznacz stronę

Jak przedłużyć życie laptopa, aby nie trzeba było kupować nowego?

Niektóre laptopy potrafią długie lata znosić trudne warunki pracy i nadal działać. Ale to nie liczne wyjątki. Poniżej podpowiadamy jak zmaksymalizować żywotność laptopa z długą wysługą lat.

Horyzont życia laptopa jest analogiczny do długowieczności człowieka: częściowo sprowadza się do odpowiedzialnego zachowania, częściowo genetyki, a częściowo po prostu do głupiego szczęścia. Nie ma gwarancji, że Twoje starania uchronią go przed przedwczesną śmiercią lub nie nadążaniem za coraz bardziej wymagającymi zadaniami. I nie ma gwarancji, że jeśli potraktujesz go z tzw. buta, nie podziała dłużej niż oczekiwano i za 10 lat może się okazać, że po prostu masz go już dość.

Zdumiewa mnie na przykład to, że laptop Lenovo Yoga 2 mojego przyjaciela, mający ponad pięć lat, nadal pracuje i faktycznie działa dobrze. Jest brudny, został strącony przez latającego kota, stoi w słońcu, wytrzymuje lato w pomieszczeniach o wilgotności 90%, a jego dysk 128 GB nadal się nie zapełnił.

U mnie w międzyczasie przewinęły się co najmniej dwa laptopy, jeden z baterią, która puchła, a drugi z zepsutym gniazdem zasilania i pękniętą obudową, która sprawiała, że wyświetlacz stał się rozlał.

Przygotuj się na najgorsze

Im dłużej trzymasz laptopa, tym więcej ważnych plików i informacji będziesz na nim gromadzić. Jest duże prawdopodobieństwo, że rozpadnie się na e-odpady. Dlatego zanim dotkniesz laptopa, aby rozwiązać wszelkie problemy – w tym czyszczenie – zrób kopię zapasową.

Niepisana zasada jest taka: jeśli nie utworzysz kopii zapasowej swojego laptopa, nastąpi totalna awaria. Ale jeśli to zrobisz, nic się nie stanie. Tak działa wszechświat

Usprawnij go

Od czasu do czasu przejrzyj aplikacje i pliki, a także programy i usługi, które działają podczas uruchamiania i odrzuć wszystko, czego nie potrzebujesz. Czy to przedłuży żywotność systemu? Prawdopodobnie nie, z wyjątkiem, być może, zmniejszenia ilości ciepła generowanego przez niepotrzebną aktywność procesora.

Ale przynajmniej okresowe czyszczenie może sprawić, że poczujesz poprawę, tak jak sprzątanie pokoju może sprawić, że będzie wydawał się większy. W najlepszym przypadku doświadczysz rzeczywistej poprawy wydajności, w tym wydłużonej żywotności baterii. Może się również okazać, że nie potrzebujesz rozbudowy pamięci ani pamięci masowej, o których myślałeś, że potrzebujesz.

Najlepszym sposobem, aby poczuć różnicę, jest odświeżenie systemu operacyjnego, który zasadniczo instaluje się ponownie, pozostawiając dane i pliki w stanie nienaruszonym, zamiast wyczyścić dysk i zacząć od nowa. W systemie Mac OS używasz trybu odzyskiwania. Windows ma kilka opcji: Odśwież, aby ponownie zainstalować system operacyjny, zachowując pliki i tzw. Fresh Start (tylko Windows 10), który odświeża system operacyjny, ale bez całego nadmiaru oprogramowania, które mogło się z nim początkowo pojawić.

W pewnym momencie prawdopodobnie poczujesz, że czyszczenie systemu już nie działa. Nadszedł czas, aby rozważyć rozpoczęcie od zera. Będziesz musiał ponownie zainstalować tę samą wersję systemu operacyjnego i aplikacji. Może to być trudniejsze, ponieważ może wymagać ponownego zakupu starych programów, dostosowania każdego aspektu systemu operacyjnego lub zachowania aplikacji, ponownego debugowania usterek systemu i nie tylko. Dodatkowo istnieje ryzyko zepsucia czegoś, co wcześniej działało dobrze.

To software. A co ze sprzętem? Oprócz ulepszeń sprzęt laptopa pozostaje w zasadzie niewymienny. Nie ma magicznej różdżki, która sprawi, że Twój gładzik będzie o pięć lat młodszy. Jedynym wyjątkiem jest żywotność baterii: zmiana ustawień oprogramowania może mieć duży wpływ na żywotność baterii.

Akcesoria do laptopa

Korzystanie z akcesoriów, takich jak zewnętrzna klawiatura, mysz lub monitor – nawet tych najtańszych – może pomóc w przedłużeniu życia klawiatury, touchpada, zawiasów i podzespołów umiejscowionych bezpośrednio pod. Co ważniejsze, gdy te elementy laptopa zaczną się chybotać, sam system będzie nadal nadawał się do użytku. Wystarczy doposażyć laptopa w zewnętrzne zamienniki.

Zaparkuj go

Jeśli ciągle się przemieszczasz, warto zaopatrzyć się w stację dokującą lub hub. Pozwoli to zaoszczędzić zużycie złączy przed ciągłe podłączanie i odłączanie. Masz również do dyspozycji dodatkowe porty, co jest kolejnym atutem, który przedłuży żywotność twojego laptopa. Tutaj więcej sugestii

Przerób go

Jeśli twój laptop włącza się i przynajmniej większość klawiszy działa, istnieje duża szansa, że można go przekształcić w Chromebooka z systemem operacyjnym Google Chrome. Dasz mu w ten sposób drugie życie, zanim trafi do piwnicy lub do składu elektrośmieci. Więcej o tym w kolejnym wpisie.

Serwis laptopa