27 maja 2019

Jak wydłużyć pracę na baterii?

Przeczytasz w 2 minuty.

Wielu z nas jest rozczarowanych kiepską żywotnością baterii w swoim laptopie.

Na całe szczęście są sprawdzone sposoby na dłuższą pracę na baterii. Aserwis jest tutaj, aby pomóc. Nasze wskazówki dotyczące oszczędzania baterii pomogą Ci w pełni wykorzystać baterię laptopa.
 

Hibernacja vs. uśpienie
 
Gdy odejdziesz od laptopa na dłuższy czas, laptop się wyłączy. Hibernacja różni się od uśpienia tym, że zapisuje pracę na dysku twardym i wyłącza komputer. Tryb uśpienia zapisuje pracę w pamięci RAM, wyłącza wyświetlacz i dysk twardy, ale pobiera więcej energii, aby można było szybko wznowić pracę. Zalecamy eksperymentowanie z zaawansowanymi ustawieniami, aby uzyskać najlepsze wyniki dla Twoich potrzeb.
 
Wyłącz sieci
 
Jeśli nie korzystasz z Bluetooth lub Wi-Fi, wyłącz je. Starsze laptopy mają fizyczny przycisk, który umożliwia szybkie włączenie lub wyłączenie Wi-Fi. W nowszych laptopach, sieć Wi-Fi szybko wyłączysz kombinacją klawiszy (np. w ASUSach to klawisz funkcyjny + F2, w Lenovo to klawisz funkcyjny + F8).
 
Zmniejsz użycie procesora
Wyłącz programy automatyczne uruchamiane. Procesor nie będzie uruchamiał przy starcie rzeczy, których nie potrzebujesz.
 
Staraj się także, aby otwory wentylacyjne laptopa były wolne od kurzu lub innych przeszkód, aby procesor się nie przegrzewał. Koce, kołdry i poduszki to szybki sposób na przegrzanie laptopa. Spróbuj znaleźć płaską i czystą powierzchnię dla laptopa. Jeśli procesor się przegrzeje, laptop zużyje więcej mocy do uruchomienia wentylatorów, które go schłodzą.
 
Menadżer zadań - żywotność baterii

Auto Runs

 
Twardy dysk
Im częściej dysk twardy twojego laptopa musi działać, tym więcej energii będzie musiał zużyć. Defragmentacja dysku twardego skróci czas potrzebny na znalezienie plików. Tym samym zminimalizuje użycie energii przez dysk. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, rozważ wymianę dysku na SSD. Dysk SSD zużywa mniej energii niż standardowe dyski talerzowe. SSD mniej obciąża baterię laptopa, a dodatkowo zwiększy on wydajność Twojego laptopa.
 

 

Dysk i jego wpływ na życie baterii

Optymalizacja pracy baterii

 
Konserwacja baterii
Mniej więcej co 3 miesiące staraj się czyścić metalowe styki baterii i laptopa za pomocą bawełnianego wacika i alkoholu. Pomoże to zapobiegać zanieczyszczeniom i korozji wpływającym na wydajność baterii. Jeśli posiadasz laptopa z akumulatorem NiMH, co jakiś czas kalibruj baterię. Pozwól laptopowi pracować na baterii do zupełnego rozładowania. Potem najlepiej naładować ją do pełna. Akumulatory litowo-jonowe nie mają takich samych efektów pamięci jak akumulatory niklowo-wodorkowe, więc nie ma potrzeby ich kalibracji. Sami producenci zachęcają użytkowników do częstego ładowania baterii litowo-jonowych i niedopuszczenia do całkowitego rozładowania.
 
 Bateria DO LAPTOPA
 
Użyj opcji zasilania systemu Windows
Zacznij od najbardziej intensywnych opcji oszczędzania baterii i z czasem dostosuj ustawienia. W systemie Windows rozpocznij od „Maksymalnej żywotność baterii” i ustaw wartości do swoich preferencji. Właściwe ustawienia sprawią, że Windows sam wyreguluje jasność matrycy podczas pracy na baterii, sam przyciemni lub wyłączy wyświetlacz sam uśpi komputer.
Do opcji zasilania najszybciej przejść skrótem klawiszowym win + x.
 
 
Opcje zasilania baterii

Plan zasilania

Aktualności , , , , , , , , ,