Zaznacz stronę

Jak wydłużyć pracę notebook’a na baterii?

Wielu z nas jest rozczarowanych kiepską żywotnością baterii w swoim laptopie.
Na całe szczęście są sprawdzone sposoby na dłuższą pracę baterii. Nasze wskazówki dotyczące oszczędzania baterii pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał Twojego laptopa.

Hibernacja vs. uśpienie

Gdy odejdziesz od laptopa na dłuższy czas, laptop się wyłączy. Hibernacja różni się od uśpienia tym, że zapisuje pracę na dysku twardym i wyłącza komputer. Tryb uśpienia zapisuje pracę w pamięci RAM, wyłącza wyświetlacz i dysk twardy, ale pobiera więcej energii, aby można było szybko wznowić pracę. Zalecamy eksperymentowanie z zaawansowanymi ustawieniami, aby uzyskać najlepsze wyniki pracy baterii.

Wyłącz sieci

Jeśli nie korzystasz z Bluetooth lub Wi-Fi, wyłącz je. Starsze laptopy mają fizyczny przycisk, który umożliwia szybkie włączenie lub wyłączenie Wi-Fi. W nowszych laptopach, sieć Wi-Fi szybko wyłączysz kombinacją klawiszy (np. w ASUSach to klawisz funkcyjny + F2, w Lenovo to klawisz funkcyjny + F8).

Zmniejsz użycie procesora

Wyłącz programy automatyczne uruchamiane. Procesor nie będzie uruchamiał przy starcie rzeczy, których nie potrzebujesz.

Staraj się także, aby otwory wentylacyjne laptopa były wolne od kurzu lub innych przeszkód, aby procesor się nie przegrzewał. Koce, kołdry i poduszki to szybki sposób na przegrzanie laptopa. Spróbuj znaleźć płaską i czystą powierzchnię dla laptopa. Jeśli procesor się przegrzeje, laptop zużyje więcej mocy do uruchomienia wentylatorów, które go schłodzą.

Manager zadań

Twardy dysk
Im częściej dysk twardy twojego laptopa musi działać, tym więcej energii będzie musiał zużyć. Defragmentacja dysku twardego skróci czas potrzebny na znalezienie plików. Tym samym zminimalizuje użycie energii przez dysk. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, rozważ wymianę dysku na SSD. Dysk SSD zużywa mniej energii niż standardowe dyski talerzowe. SSD mniej obciąża baterię laptopa, a dodatkowo zwiększy on wydajność Twojego laptopa.
Defragmentacja twardego dysku
Konserwacja baterii
Mniej więcej co 3 miesiące staraj się czyścić metalowe styki baterii i laptopa za pomocą bawełnianego wacika i alkoholu. Pomoże to zapobiegać zanieczyszczeniom i korozji wpływającym na wydajność ogniw. Jeśli posiadasz laptopa z akumulatorem NiMH, co jakiś czas go kalibruj. Pozwól laptopowi pracować na baterii do zupełnego rozładowania. Potem najlepiej naładować ją do pełna. Akumulatory litowo-jonowe nie mają takich samych efektów pamięci jak akumulatory niklowo-wodorkowe, więc nie ma potrzeby ich kalibracjiSami producenci zachęcają użytkowników do częstego ładowania ogniw litowo-jonowych i niedopuszczenia do całkowitego rozładowania.
Użyj opcji zasilania systemu Windows
Zacznij od najbardziej intensywnych opcji oszczędzania baterii i z czasem dostosuj ustawienia. W systemie Windows rozpocznij od „Maksymalnej żywotność baterii” i ustaw wartości do swoich preferencjiWłaściwe ustawienia sprawią, że Windows sam wyreguluje jasność matrycy podczas pracy na baterii, sam przyciemni lub wyłączy wyświetlacz sam uśpi komputer.
Do opcji zasilania najszybciej przejść skrótem klawiszowym win + x.
Oszczędzanie baterii