14 stycznia 2020

Koniec wsparcia dla Windows 7 – co musisz wiedzieć?

Nadszedł ten dzień: oficjalne zakończenie obsługi Windows 7 przez Microsoft.

Ze względów bezpieczeństwa i aktualizacji oprogramowania nadszedł czas, aby przejść na system Windows 10.

 
Nie powinno to być zaskoczeniem dla użytkowników systemu Windows 7. W październiku 2009 roku, kiedy Windows 7 został wydany Microsoft obiecał 10 lat wsparcia dla nowego systemu.
 
Od 14 stycznia firma Microsoft nie oferuje już pomocy technicznej ani aktualizacji oprogramowania na urządzeniach z tym systemem. Zachęcamy zatem do przejścia na system Windows 10, aby odpowiednio zabezpieczyć swój komputer. Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows 8.1, obsługa tego systemu operacyjnego zakończy się w styczniu 2023 r.

Koniec wsparcia

Dlaczego Microsoft zakończył obsługę systemu Windows 7?

 
Firma Microsoft ma ustaloną politykę cyklu życia dla wielu swoich produktów. Dla każdej wersji systemu operacyjnego firma oferuje co najmniej 10 lat wsparcia. 5 lat wsparcia głównego, a następnie 5 lat wsparcia rozszerzonego. Oba typy obejmują aktualizacje zabezpieczeń i programów, a także pomoc online i dodatkową pomoc, za którą trzeba zapłacić.
 
System Windows 7 został wydany w październiku 2009 roku, więc jego 10-letni cykl życia dobiegł końca. System Windows 10 zawitał w 2015 roku, rozszerzenie obsługi najnowszej wersji systemu operacyjnego ma się więc zakończyć w 2025 roku.
 

Czy to oznacza, że komputery z systemem Windows 7 przestaną działać?

 
Twój komputer z systemem Windows 7 będzie nadal działał, ale Microsoft nie dostarczy aktualizacji zabezpieczeń, poprawek ani pomocy technicznej w przypadku jakichkolwiek problemów. Naraża to Twój komputer na większe ryzyko ze strony wirusów i złośliwego oprogramowania.
 

Czy naprawdę muszę przejść na system Windows 10?

 
Nikt nie może cię zmusić do przejścia z 7-ki na 10-kę, ale jest to dobry pomysł – głównym powodem jest bezpieczeństwo. Bez aktualizacji lub poprawek narażasz komputer na niebezpieczeństwo. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ wiele rodzajów złośliwego oprogramowania atakuje właśnie urządzenia z systemem Windows.
 
Windows 10 ma szereg wbudowanych narzędzi bezpieczeństwa: Windows Defender Antivirus chroni przed złośliwym oprogramowaniem i oprogramowaniem szpiegującym w poczcie e-mail, aplikacjach, chmurze i Internecie. Windows Hello oferuje opcję logowania bez hasła, aby odblokować urządzenia za pomocą twarzy lub czytnika linii papilarnych. Usługa Znajdź moje urządzenie może zdalnie blokować urządzenie z systemem Windows lub śledzić jego lokalizację.
 

stary windows

Czy system Windows 10 nie jest wadliwy?

 
Niektóre osoby wahały się przed zmianą ze względu na doniesienia o kilku błędach we wcześniejszych wersjach systemu Windows 10. Jednak Microsoft wprowadził kilka zmian w podejściu do aktualizacji. Począwszy od poprawki z maja 2019 r. korzystanie z Windowsa 10 jest dużo płynniejsze.
 

Jaka jest różnica między Windows 7 a Windows 10?

 
Oprócz bezpieczeństwa, Windows 10 oferuje również więcej nowych funkcji dla użytkownika. Jedną z nich jest aplikacja Your Phone app, która umożliwia dostęp do SMS-ów, powiadomień i aplikacji na telefonie za pomocą komputera. Funkcja o nazwie Połączenia (Calls) pozwala nawiązywać i odbierać połączenia z Androida na komputerze (można także podłączyć iPhone’a do komputera z systemem Windows).
 
Cyfrowa asystentka Microsoft Cortana jest również dostępna na komputerach z systemem Windows 10. System operacyjny lepiej integruje się także z Microsoft OneDrive i innymi rozwiązaniami chmurowymi.
 
Najnowsza aktualizacja systemu Windows 10 z listopada 2019 r. zawiera kilka nowych funkcji, takich jak zmiany w powiadomieniach, które ułatwią ich konfigurację i zarządzanie z aplikacji lub strony internetowej, a także możliwość tworzenia wydarzeń bezpośrednio z kalendarza na pasku zadań.
 
W przeciwieństwie do poprzednich wersji, Windows 10 domyślnie oferuje automatyczne aktualizacje, aby zapewnić większe bezpieczeństwo . (Możesz je wyłączyć, przechodząc do Ustawień Windows Update> Opcje zaawansowane i zmieniając z Automatycznej na inną opcję w menu rozwijanym.)
win siedem

Jak zaktualizować system Windows 7 do systemu Windows 10? Ile będzie mnie to kosztować?

 
Możesz kupić i pobrać system Windows 10 za pośrednictwem witryny Microsoft lub w naszym sklepie Alsen.pl za 499 zł. Bezpłatna aktualizacja jest nadal dostępna dla użytkowników Windows 7, 8 i 8.1. Więcej informacji znajdziesz na stronie Microsoft.
windows7 update

Windows 7 update

Aktualności, Bez kategorii , , , , , , ,