Zaznacz stronę

Laptop vs. Chromebook. Jaka jest różnica i który działa lepiej?

Nie wiesz, czym różni się laptop z systemem Windows lub Mac od Chromebooka? Oto odpowiedź.

Chromebook to laptop, a w zasadzie dwa w jednym. Działa w oparciu o system operacyjny Google Chrome. Sprzęt może wyglądać jak każdy inny laptop, ale minimalistyczny system operacyjny Chrome oparty na przeglądarce internetowej różni się od znajomych laptopów z systemem Windows i MacOS.

Niezależnie od tego, czy rozważasz przejście na laptopa z systemem Windows lub MacBook na Chrome, Twoje dziecko otrzymało taki sprzęt do szkoły, czy po prostu jesteś ciekawy systemu operacyjnego Chrome, poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć.

Kiedy Chromebooki pojawiły się po raz pierwszy w 2011 roku, były często krytykowane za ich ograniczoną funkcjonalność i konieczność stałego dostępu do internetu. W tym roku system operacyjny kończy 10 lat, a dzisiejsze Chromebooki są dalekie od tych przed 10 lat. Niektóre rzeczy się jednak nie zmieniły i możesz nie zaakceptować ograniczeń, które mają.

Sprawa oprogramowania

Kiedy powstał system operacyjny Chrome, była to zasadniczo przeglądarka internetowa Google Chrome. Dla osób przyzwyczajonych do systemu operacyjnego, takiego jak Windows i Mac, przeciętny Chromebook wydawał się niczym więcej jak laptopem z przeglądarką internetową i to wszystko.
Nawet jeśli system operacyjny Chrome nigdy nie dojrzał ponad to, faktem jest, że w dzisiejszych czasach można zrobić całkiem dużo w Internecie. Prawie wszystko, co robisz na co dzień, możesz osiągnąć w Chrome na podstawowym poziomie.

Laptop z systemem Windows lub MacBook może obsługiwać przeglądarkę Chrome, a także inne oprogramowanie obsługiwane przez te systemy operacyjne. Nawet jeśli teraz nie potrzebujesz konkretnego oprogramowania, dobrze jest mieć taką opcję.

W związku z tym Chromebooki nie są natywnie zgodne z oprogramowaniem systemu Windows ani Mac. Jednak obecne modele mogą obsługiwać aplikacje na Androida, a są też aplikacje internetowe, które są dostępne w sklepie Google Chrome Web Store.Jedną z większych przeszkód dla wielu osób jest dostęp do pakietu Microsoft Office. Nie możesz zainstalować pełnego oprogramowania Office na Chromebooku, ale Microsoft udostępnia zarówno wersje internetowe, jak i Androidowe w sklepach Chrome i Google Play. Ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrzebujesz lub chcesz określonej aplikacji dla systemu Windows lub Mac – a nie ma odpowiedniego zamiennika aplikacji internetowej lub na Androidzie – nie kupuj Chromebooka.

chromebook czy laptop

Ponadto, jeśli potrzebujesz zaawansowanych możliwości edycji zdjęć i wideo, będziesz potrzebować normalnego laptopa. Podstawowa edycja zdjęć i wideo jest możliwa, ale Chromebooki zazwyczaj nie oferują wydajności grafiki potrzebnej do wymagających zadań lub opcji instalowania gier i oprogramowania dla systemu Windows lub Mac. Z drugiej strony, dzięki usługom takim jak Google Stadia i Nvidia GeForce Now, Chromebooków można używać nie tylko do gier dla Androida i przeglądarek. Dostępnych jest również kilka aplikacji na Androida do edycji zdjęć i filmów, w tym Adobe.

Duża gama urządzeń

Kilka lat temu wszystkie Chromebooki były prawie takie same, niezależnie od tego, jaka firma je wyprodukowała. Teraz jest znacznie większa różnorodność.
Jeśli szukasz małego sprzętu z lekkim system operacyjny to Chromebook jest dobrym wyborem.

Oto, co zalecamy, gdy zapytasz o dobrą specyfikacje Chromebooka:

  • Procesor Intel Celeron lub Core i-series
  • 4 GB pamięci lub więcej
  • 64 GB miejsca na dane
  • Wyświetlacz Full HD (1920 x 1080 pikseli) do edycji zdjęć i wideo

Te parametry są elastyczne. Możesz na przykład dostać wyświetlacz o rozdzielczości 1366 x 768. Są tanie i używane w low-endowych Chromebookach wyglądają słabo w porównaniu z modelami Full HD. Możesz sobie poradzić z 32 GB wbudowanej pamięci, o ile jest gniazdo na kartę microSD lub nie planujesz pobierać wielu aplikacji na Androida. W przeciwieństwie do zwykłego laptopa, Chromebook polega bardziej na przechowywaniu plików w chmurze niż na pamięci lokalnej.

Niezależnie od tego, jakiego Chromebooka kupisz, sprawdź datę wygaśnięcia automatycznej aktualizacji lub AUE. Obecnie sprzęt firmy innej niż Google jest obsługiwany tylko przez czas, zanim przestanie otrzymywać aktualizacje systemu operacyjnego Chrome i przeglądarki, w tym aktualizacje zabezpieczeń. W przypadku modeli z 2020 roku data to około 7 do 8 lat od pierwszego wydania urządzenia, ale nie zawsze tak jest. Google prowadzi listę dat AUE dla wszystkich modeli i należy ją sprawdzić przed zakupem nowego lub używanego Chromebooka.

Połączenie internetowe

Pierwsze Chromebooki , gdy były offline w zasadzie stawały się przyciskami do papieru. Problem, jeśli byłeś w trakcie edytowania ważnego dokumentu, którego nagle nie mogłeś zapisać z powodu zerwania połączenia internetowego. Na szczęście sytuacja się poprawiła, gdy Google ulepszyło możliwości offline, a popularne aplikacje, takie jak Netflix, YouTube i Spotify, działają również offline.

W przypadku zwykłego laptopa, offline jest trochę mniejszym problemem, ponieważ używasz zainstalowanego oprogramowania, które zapisuje w pamięci wewnętrznej. Chromebooki nie są dobrym wyborem, jeśli nie chcesz i nie możesz być online przez większość czasu. Z drugiej strony Google bardzo ułatwiło użytkownikom Androida przekształcenie ich telefonów w mobilne hotspoty.

Cena na plus

Ze względu na niskie wymagania sprzętowe systemu operacyjnego Chrome Chromebooki nie tylko mogą być lżejsze i mniejsze niż przeciętny laptop, ale są też tańsze.

Nowe laptopy z systemem Windows poniżej 2000 zł są nieliczne i, szczerze mówiąc, rzadko są warte zakupu. Z drugiej strony znalezienie dobrego Chromebooka poniżej 2000 zł jest dość łatwe (a przynajmniej było to przed COVID).

W przypadku laptopów z systemem Windows zazwyczaj trzeba wydać ponad 3000 zł lub więcej, aby uzyskać cienki, lekki model o przyzwoitej wydajności i żywotności baterii, który utrzyma swoją wydajność przez wiele lat.