Zaznacz stronę

Roomba – problem z ładowaniem

Jedną z najbardziej frustrujących awarii w samojezdnych odkurzaczach jest brak ładowania.
Bez względu na model Twojego robota sprzątającego w pewnym momencie możesz mieć problemy z ładowaniem.
Najczęsciej spotykany problem to brak ładowania na stacji ładującej/dokującej. Na to jednak w większości przypadków jest łatwe rozwiązanie.
Styki elektryczne mogą być brudne, więc wytarcie ich miękką ściereczką może szybko rozwiązać problem. Mogą to być też problemy z gniazdkiem elektrycznym lub samą baterią Roomby.

Objawy

Najczęstrze objawy, które wskazują że Roomba się nie ładuje:
  1. Odkurzacz Roomba nie włącza się i nie działa tak, jak powinien.
  2. Roomba w ogóle nie emituje świateł ani sygnałów dźwiękowych.
Typowe kodów błędów ładowania w robocie Roomba:
• Błąd ładowania 1 – Akumulator litowo-jonowy jest odłączony
• Błąd ładowania 2 – Nie można naładować akumulatora
• Błąd ładowania 3 – Wystąpił nieznany problem z ładowaniem
• Błąd ładowania 5 – Przyczyną problemów są styki ładujące. Spróbuj je wyczyścić
• Błąd ładowania 6 – Temperatura akumulatora jest za wysoka
• Błąd ładowania 7 – Temperatura akumulatora jest za niska
• Błąd ładowania 8 – Błąd komunikacji na lini Roomba – akumulator

6 przyczyn braku ładowania robota sprzątającego

1. Stara bateria

Oryginalna bateria w każdym urządzeniu elektronicznym ma swoją żywotność. Bateria litowo-jonowa w Roombie również. Bateria może być wyczerpana lub wadliwa. Jeśli wykonałeś kilkaset cykli ładowania, akumulator będzie miał znacznie mniej energii niż wtedy, gdy był nowy. Znajdujące się w nim ogniwa litowo-jonowe zużywają się wraz z wiekiem i użytkowaniem.
Zanim pomyślisz o kupniw nowej baterii i poniesiesz dodatkowe koszty, spróbuj naprawić potencjalne przyczyny.

2. Brudne styki elektryczne

Przy intensywnym używaniu, styki elektryczne łączące robota Roomba ze stacją dokującą mogą być zabrudzone. Uniemożliwia to prawidłowe ładowanie robota Roomba. Styki są podatne na kurz i zanieczyszczenia, które Roomba zbiera podczas odkurzania w całym domu. Kurz na stykach skutkuje mniej wydajnym ładowaniem lub całkowitym jego brakiem.

3. Wadliwa wtyczka ładowarki

Gdy wtyczka ładowarki jest uszkodzona, prąd z gniazdka nie dotrze do baterii. Jest to stosunkowo łatwy do zdiagnozowania problem.

4. Wadliwa stacja dokująca

Awaria stacji dokującej może oznaczać, że Roomba nie będzie w stanie wykryć, gdzie się znajduje po zakończeniu sprzątania. Stacja dokująca może też po prostu nie przesyłać energii elektrycznej do Roomby, ale jest na to rozwiązanie.
Ładowanie może nadal odbywać się za pomocą wtyczki ładowarki, podłączając ją bezpośrednio do robota odkurzającego Roomba. Jeśli wskaźnik baterii na Roombie pulsuje, oznacza to, że trwa ładowanie i wiesz, że jest to potencjalny problem ze stacją dokującą Home Base lub z samym stykiem ładowania.

5. Zanieczyszczone koła odkurzacza

Sprawdź, czy na kółkach nie nagromadziły się zanieczyszczenia. Mogą one spowodować, że Roomba nie będzie w stanie właściwie połączyć styków ładowania ze stacją dokującą Home Base.
Jeśli widzisz zanieczyszczenia, zdejmij koło i je wyczyść. Wyczyść również styki ładujące. Wielu użytkowników używa magicznej gąbki lub pianki czyszczące w spray’u. Konserwację kół należy wykonywać co kilka tygodni, aby Roomba działała płynnie.

6. Żółta taśma do wyciągania baterii

Jeśli masz nowiutkiego robota Roomba, dokładnie sprawdź, czy żółta zakładka na spodzie robota jest zdjęta. Służy do blokowania baterii przed zasilaniem robota, aby nie uruchomił się przypadkowo w transporcie.
Inną rzeczą, którą możesz sprawdzić (jeśli jest to nowy robot) jest wyjęcie baterii i włożenie jej z powrotem. Bateria mogła się poluzować podczas dostawy.
Bateria Roomba

Znane problemy dotyczące określonych modeli Roomby

Roomba 614, 670, 671, 675, 690, E5, E6

Seria 600 oraz E5 to najwcześniejsze modele wprowadzone przez firmę iRobot. Akumulatory mogą wyczerpywać się szybciej niż w wyższych modelach, dlatego należy zachować szczególną uwagę, aby wydłużyć żywotność akumulatorów.

Roomba 805, 890

Seria 800 ze średniej półki ma taką samą pojemność baterii 1800 mAh jak seria 600, ale wykorzystuje nowszy silnik, co zapewnia bardziej wydajne czyszczenie przy mniejszym zużyciu energii.

Roomba 960, 980, 985

Dzięki pojemności akumulatora 2600 mAh Roomba serii 900 jest bardziej zaawansowana i wykonana z lepszej jakości części. Baterie mogą wytrzymać więcej cykli ładowania i są dość niezawodne.

Modele Roomba serii i, j oraz s

Obejmuje  Roomba i3, i3+, i4, i6+, i7, i7+, i8+, j7, j7+, s9 i s9+
Są to najnowsze modele Roomby wydane przez iRobot, a baterie nie powodują żadnych problemów, chyba że są niewłaściwie używane.

Podsumowanie

Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz wymienić baterie w swoim iRobocie na nowe. Baterie zamienne można łatwo znaleźć do dowolnego posiadanego modelu Roomby. Zaleca się również resetowanie baterii raz lub dwa razy w tygodniu w celu uzyskania optymalnej wydajności baterii.

FAQ Roomba

Skąd mam wiedzieć, zę Roomba się nie ładuje?
Możesz sprawdzić, czy robot Roomba się ładuje, patrząc na wskaźnik świetlny LED wokół przycisku CLEAN. Szukaj tych kolorów:
Świeci na czerwono — akumulator nie jest naładowany lub ładuje się
Miga na pomarańczowo – trwa ładowanie
Świeci na zielono — ładowanie zostało zakończone
Pulsujący bursztynowy – Roomba jest w trakcie 16-godzinnego trybu ładowania
Skąd mam wiedzieć, czy bateria mojego Roomby jest do wymiany?
Bateria rozładowuje się bardzo szybko. Może się rozładowaćw ciągu kilku minut po rozpoczęciu cyklu czyszczenia. Np. po 5 minutach odkurzacz automatyczny przestaje działać.
Lampka zasilania nie świeci i nie migocze.
Zresetowanie Roomby nie pomaga w rozwiązaniu problemu.
Czy lampka stacji ładującej Roomby świeci się podczas ładowania?
Nie, lampka stacji ładującej Roomba nie świeci się podczas ładowania. Światło będzie migać przez około 5 sekund, a następnie przestanie migać, aby oszczędzać energię. Sama Roomba miga przez około cztery sekundy, a następnie całkowicie gaśnie, aby oszczędzać energię.
Ile lat działa bateria Roomby?
W zależności od wielkości Twojego domu i częstotliwości korzystania z Roomby, bateria powinna wystarczyć na około 400 doładowań, czyli około 2 do 4 lat. Jeśli masz mniejszy dom lub nie używasz Roomby tak często, może działać dłużej.
Dowiedz się więcej: