Zaznacz stronę
Nie musisz koniecznie instalować fotowoltaiki na dachu. Oto jak możesz zainstalować ją na swoim podwórku.
 
Duża część energii słonecznej, która która zwiększa udział energi odnawialnej w bilansie energetycznym Polski pochodzi z dużych farm słonecznych zbudowanych z długich rzędów paneli fotowoltaicznych nastawionych na przechwytywanie jak największej ilości światła słonecznego. Część energii pochodzi od osób instalujących fotowoltaikę na swoich dachach, aby produkować własną energię i zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Często okazuje się, że dach jest zbyt zacieniony, zwrócowny na północną stronę względem słońca lub z innego powodu nieprzystosowany do montażu paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika montowana na ziemi oferuje wiele korzyści, niezależnie od rodzaju i ustawienia Twojego dachu.
Oto, co warto wiedzieć.

Dach vs. grunt

Główna różnica między panelami słonecznymi montowanymi na ziemi a tymi montowanymi na dachu jest w nazwie. Podczas gdy dachowe panele fotowoltaiczne trafiają na dach, panele montowane na ziemi są mocowane zwykle do gruntu.
Jednak panele montowane na ziemi mają pewne zalety w porównaniu z panelami dachowymi.

Zalety paneli naziemnych

Podstawowym plusem paneli montowanych na ziemi jest to, że nie muszą być na dachu. Jeśli twój dom jest w ładnym, zacienionym miejscu, a masz słoneczne podwórko, możesz je postawić właśnie tam.
 
Panele słoneczne działają najlepiej przy określonym nachyleniu i kierunku dlatego są nieodłącznie związane z projektem dachu. Chociaż optymalne nachylenie zależy od Twojej szerokości geograficznej, najlepszym kierunkiem jest zasadniczo południe. Ponieważ większość dachów nie została zaprojektowana z myślą o panelach słonecznych, prawdopodobnie nie są one ustawione tak, aby zmaksymalizować produkcję energii słonecznej. System montowany na ziemi może być zwsze  idealnie ustawiony względem słońca.
Kolejną zaletą instalacji na gruncie jest wyeliminowanie ryzyka uszkodzenia dachu. Chociaż jest to łatwy do wyeliminowania problem, montaż paneli na gruncie całkowicie eliminuje ten problem.
 
Następna sprawa. Panele wymagają konserwacji, dotarcie do nich na ziemi jest łatwiejsze niż wspinanie się po dachu. W obszarach, w których jest dużo śniegu, łatwiej będzie je również odśnieżać.

Wady paneli montowanych na ziemi

Największą wadą paneli montowanych na ziemi jest koszt. Zamiast korzystać z gotowej już konstrukcji – Twojego dachu – instalatorzy będą musieli zbudować nową. Będzie również trzeba poprowadzić więcej przewodów z paneli do domu, niż w przypadku paneli dachowych. Obie te rzeczy zwiększą koszt.
Panele montowane na ziemi mogą być też bardziej podatne na uszkodzenia. Podczas gdy kosiarka prawdopodobnie nie strzeli kamieniem na dach, panele montowane na ziemi mogą znajdować się na linii ognia. Wszystko zależy od tego, jak blisko gruntu się znajdują. Montaż blisko ziemi zbliża panele do zwierząt, dzieci lub innych potencjalnie destrukcyjnych czynników.
Podczas gdy panele dachowe nie zajmują przestrzeni, która jest regularnie używana, panele montowane na ziemi, w zależności od wielkości i układu parceli, mogą z czasem przeszkadzać i stanowić problem.

Podsumowanie

Panele słoneczne montowane na ziemi stanowią tak mały procent wszystkich instalacji indywidualnych, że rzadko są wymieniane w raportach dotyczących branży. Koszt i przestrzeń to główne czynniki, które hamują ich rozwój. Mimo to w niektórych przypadkach mogą być najlepszą dostępną opcją i w perspektywie lat pozwalają oszczędzać pieniądze.
Przed dokonaniem zakupu paneli fotowoltaicznych najlepiej jest określić, które najlepiej pasują do Twoich konkretnych potrzeb. Zbierz ofert i upewnij się, co do umowy i gwarancji.
Panele słoneczne montowane na ziemi

Panele montowane na ziemi