Zaznacz stronę

Zimą gromadzenie się śniegu może być problemem

Panele pokryte śniegiem nie otrzymują światła słonecznego potrzebnego do działania z maksymalną wydajnością. Na szczęście możesz ograniczyć wpływ śniegu na wydajność Twojej instalacji fotowoltaicznej. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji nie powinieneś doświadczyć żadnego znaczącego spadku w wytwarzaniu energii słonecznej z powodu śniegu.

Jeśli wykorzystujesz panele słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej off grid (poza siecią), światło słoneczne musi praktycznie codziennie docierać do paneli. Pokrywa śnieżna może uniemożliwić działanie paneli słonecznych z maksymalną wydajnością. W niektórych przypadkach mogą w ogóle nie być w stanie wyprodukować energii. Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych ma w przypadku instalacji off grid kluczowe znaczenie.

W jaki sposób śnieg zmniejsza wydajność paneli słonecznych

Wydajność paneli fotowoltaiczny zależy bezpośrednio od ilości padającego na nie światła. Jeśli masz panele zamontowane na dachu, zbyt długie pozostawienie śniegu i lodu pokrywającego panele uniemożliwia docieranie wystarczającej ilości światła słonecznego i przechwytywanie jak największej ilości energii słonecznej.
Kilka milimetrów śniegu może nie mieć natychmiastowego wpływu, ale nagromadzone opady śniegu powstałe w wyniku wielu śnieżnych dni znacznie obniżą Twoją produkcję energii. Im bardziej śnieżna zima, tym mniej wydajny staje się system. Chociaż ustawienie paneli pod kątem podczas instalacji ułatwi zsuwanie się śniegu i zmaksymalizuje ilość bezpośredniego światła słonecznego docierającego do paneli, czasami trzeba podjąć pewne kroki, aby zapewnić optymalną wydajność systemu.

Oprócz zmniejszonego nasłonecznienia, bardzo gruba warstwa śniegu może swoim ciężarem uszkodzić lub osłabić panele. Jeśli na panelach znajdują się zanieczyszczenia i osady, zdolność panelu do wytwarzania energii elektrycznej będzie zmniejszona. Z biegiem czasu może to mieć znaczący wpływ na produkcję energii.

Konsekwencje obniżonej wydajności

Gdy w zimie wydajność paneli słonecznych spada, będziesz musiał w większym stopniu polegać na energii elektrycznej z sieci. W systemie fotowoltaicznym podłączonym do sieci można to zrównoważyć, wysyłając latem nadmiar energii elektrycznej do sieci. Jeśli Twoja umowa z zakładem energetycznym umożliwia takie rozliczenia, otrzymane kW mogą zrekompensować Twoje koszty, jeśli produkcja energii spadnie w okresie zimowym.

Każdy spadek wydajności systemu fotowoltaicznego może stać się problematyczny, jeśli nie jesteś podłączony do sieci energetycznej i polegasz wyłącznie na energii słonecznej.

Co można zrobić?

Przejście na energię słoneczną wymaga znacznej inwestycji początkowej, która ma zaspokoić Twoje potrzeby energetyczne przez długi czas. Możesz przedłużyć żywotność paneli słonecznych poprzez regularne kontrole i konserwację oraz, jeśli to możliwe, utrzymywanie ich czystych na tyle na ile jest to możliwe.

Jeśli nie masz przenośnych paneli słonecznych, które możesz rozłożyć i złożyć, gdy nadejdą zimowe dni, musisz zaplanować rutynową konserwację paneli, tak jak w przypadku wszystkich innych systemów Twojego domu, takich jak dach i rynny, system ogrzewania czy podgrzewania wody.
Obowiązuje tutaj jedno zastrzeżenie: należy sprawdzić, czy jakiekolwiek kroki podjęte w celu konserwacji paneli słonecznych mogą spowodować unieważnienie gwarancji na system fotowoltaiczny. W zależności od umowy niektóre prace konserwacyjne mogą wymagać profesjonalnej pomocy. Zanim spróbujesz samodzielnie odśnieżyć panele, upewnij się, że nie jest to sprzeczne z zapisami Twojej umowy gwarancyjnej.

Regularna konserwacja i czyszczenie

Panele słoneczne należy regularnie czyścić i sprawdzać. W przypadku większości instalacji, raz w roku. Konserwacja spełnia dwie funkcje: chroni panele przed brudem i zanieczyszczeniami oraz zapobiega przedostawaniu się wody w głąb paneli w przypadku stwiedzenia pęknięć.
W pewnym sensie śnieg może pomóc w procesie czyszczenia. Gdy śnieg zsuwa się z paneli, jednocześnie je czyści.

Jeśli śnieg nie zsuwa się sam, można rozważyć jego usunięcie, aby wszystko działało sprawnie. Zwłaszcza w przypadku instalacji off grid. Dopóki inspekcje nie wykażą pęknięć ani innych uszkodzeń, powinno to zapewnić dobrą pracę układu fotowoltaicznego przez dziesięciolecia, nawet w najbardziej śnieżnych zimowych miesiącach.
Do odśnieżenia paneli, zwykle wystarczy delikatna szczotka na wysięgniku. Można spróbować robić to samemu lub zatrudnić specjalistę do usuwania śniegu.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia i konserwacji paneli. Upadki są główną przyczyną obrażeń i zgonów podczas pracy przy panelach. Zatrudnienie profesjonalisty jest znacznie bezpieczniejszą opcją.

Stosowanie dachowych podgrzewaczy

W wielu miejscach śnieg szybko topnieje. Panele słoneczne wytwarzają ciepło w ramach procesu konwersji światła słonecznego na energię elektryczną. Przy lekkiej pokrywie śnieżnej panele mogą być praktycznie samoczyszczące.
Jeśli jest za dużo śniegu lub długo nie topnieje, możesz zainstalować grzejniki lub system topienia śniegu. Podgrzewają one powoli i równomiernie panele, aby stopić z nich śnieg. Niektóre z tych grzejników są wyposażone w systemy mierzące ciężar śniegu na dachu. Zaletą jest to, że nie musisz stale monitorować ilości śniegu, system zrobi to za Ciebie.

usuwanie zanieczyszczeń z paneli fotowoltaicznych

Osłony przeciwśniegowe

Jedną z wad naturalnego topnienia śniegu jest to, że ma on tendencję do zsuwania się ze stromych dachów dużymi płatami. Może to być niebezpieczne dla przechodniów, rynien, a także dla paneli słonecznych. Jednym z możliwych rozwiązań są barierki przeciwśniegowe, które pozwalają na stopniowe topnienie śniegu.

Podsumowanie

Po obfitych lub powtarzających się opadach śniegu, utrzymywanie paneli słonecznych w czystości może pomóc w wydajniejszym działaniu systemu fotowoltaicznego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku instalacji niepodłączonej do lokalnej sieci energetycznej (tzw. off grid). Przed wejściem na dach sprawdź, jak bezpiecznie i skutecznie odśnieżać panele, lub znajdź wykwalifikowanego fachowca, który zrobi to za Ciebie.