Zaznacz stronę

6 powodów dla kórych nadal używam telefonu NOKIA Lumia

Sprzedaż telefonów serii Lumia (m.in dzięki dużym kampaniom marketingowym) przekroczyła 100 000 000 sztuk. W grudniu 2019 roku zakończył się jednak program wsparcia i aktualizacji dla Lumi i innych Windows Phone.

Co zrobić z osieroconym dzieckiem firm Nokia i Microsoft?

Wiele osób (w tym ja) nie lubi sprzedawać swoich nieużywanych już telefonów. Ze względów bezpieczeństwa wyrzucanie ich do elektrośmieci również nie jest opcją. Poniżej spawdzone sposoby na zaprzęgnięcie ponownie do pracy wysłużonej Lumii.

 1. Muzyka i audiobooki
  Większość Lumii ma doskonałe możliwości audio, gniazdo audio-out typu mini jack oraz slot kart mikro SD. W ten sposób możesz oszczędzić baterie w urządzeniu z systemem Android lub iOS i używać Lumii do słuchania muzyki. Porówniąc możliwości i szybkość działania Nokii do starych Jugboxów (Creative) czy Ipodów (Apple), Nokia zdecydowanie wygrywa.
 2. Zdjęcia
  Wiele starych Lumii ma lepsze aparaty niż nowsze smartfony. A jeśli Twoja Lumia jest wyposażona w obiektyw Zeiss, możesz używać go do robienia bardzo dobrych zdjęć i przesyłania ich np. do OneDrive.
 3. Samochodowy GPS
  Dzięki dedykowanemu systemowi GPS nigdy się nie zgubisz. Użyj uchwytu do telefonu w samochodzie, aby utrzymać telefon z systemem Windows na miejscu i upewnij się, że masz pobraną aplikację mapy. Jeśli wybierasz się w długą podróż, oszczędzisz czas pracy baterii głównego telefonu, nawigując z telefonem z systemem Windows. Telefony z systemem Windows są fabrycznie wyposażone w Here Maps, ale Microsoft nie obsługuje ich już, ani nie aktualizuje. Zamiast tego możesz użyć Waze lub Map Google.
 4. Domowa kamera bezpieczeństwa
  Pobierz aplikację, taką jak Win IP Camera lub Gotya. Umieść telefon tak, aby miał dobry widok do obserwacji. Następnie wprowadź adres IP telefonu na dowolnym komputerze. Będziesz mógł oglądać transmisję na żywo z tego, co się dzieje, aby upewnić się, że Twój dom jest bezpieczny. Win IP pokazuje materiał na żywo, ale Gotya robi zdjęcia tylko wtedy, gdy dzieje się coś podejrzanego.
 5. Elektroniczna nania (baby monitor)
  Możesz używać ww. aplikacji jako elektronicznej niani.
 6. Nokia jako komputer
  Jeśli masz Lumię 950 lub 950XL, możesz podłączyć ją do monitora. Wystarczy dokupić Microsoft Dock. Upewnij się, że Twój telefon z systemem Windows ma zainstalowaną funkcję Continuum (większość z nich domyślnie ma). Nie będzie może tak dobry, jak nowy komputer, ale możesz śmigać po internecie, czytać wiadomości e-mail i otwierać zdjęcia. Wszystkie aplikacje, które masz w telefonie, powinny działać normalnie na komputerze. Możesz także odbierać połączenia przez telefon z systemem Windows, gdy jest podłączony do monitora komputera. Jeśli w telefonie są aplikacje, które już nie działają, możesz uzyskać dostęp do witryn za pomocą przeglądarki internetowej. Stacja dokująca Microsoft HD-500 to koszt 80-100 złotych

Modele

Od 2011 do 2016 roku Nokia Lumia była sprzedawana z powodzeniem na wszystkich kontynentach. Powstało wiele wersji na różne rynki świata.

400 (niedostępna w PL), 500, 600, 700, 800, 900, 1000 (phablet).

Poza tym, Nokia Lumia sprawdzi się jako antidotum na kompulsywne korzystanie ze smartfona. Ma podstawowe funkcję. Jednak ubogość dostępnych aplikacji sprawia że mamy mniej okazji, aby uporczywie sprawdzać telefon co kilka minut.