Nowa dyrektywa UE w sprawie baterii ułatwi ich wymianę
Instytucje UE uzgodniły nową dyrektywę na rzecz bardziej przemyślamego stosowania baterii w naszych urządzeniach.Pełny tekst zawiera wytyczne o sposobach, w jaki baterie będą musiały być produkowane, serwisowane i utylizowane. Dyrektywa obejmie baterie wymienne i bateria stosowane w środkach transportu. Dla nas najistotniejsze są te aspekty związane z wymianą i naprawą baterii.
Dzięki temu nowemu rozporządzeniu wszystkie nowe produkty wprowadzane na rynek będą musiały mieć wymienne baterie. W wielu przypadkach użytkownicy będą mogli sami je wymienić. Akumulatory będą dostępne jako części zamienne przez 5 lat od wprowadzenia na rynek ostatniego egzemplarza danego modelu. Chociaż jest to bardzo ważny krok, na razie prawodawstwo UE nie odnosi się do przystępności cenowej naprawy.
Dyrektywa wprowadza również zakaz nieuczciwej praktyki parowania części, czyli takiego programowania urządzeń aby utrudnić lub wręcz uniemożliwić wymianę części. Zgodnie z nową dyrektywą UE oprogramowanie nie może uniemożliwiać wymiany baterii przenośnej, w tym w lekkich środkach transportu.
Opóźnienia i wyjątki
Wejście w życie wymogów dotyczących możliwości demontowania baterii nastąpi 42 miesiące po wejściu w życie całej dyrektywy. Oznacza to nie wcześniej niż w połowie 2026 r., a potencjalnie nawet w 2027 r. – czyli dopiero za 4 lata! Co więcej, będzie to oczywiście dotyczyć tylko nowych modeli wprowadzonych do tego czasu na rynek. Nie wpłynie to zatem na żaden produkt, który już posiadamy.
Dyrektywa nie będzie dotyczyc bateriami wymienialnymi przez użytkownika w urządzeniach takich jak elektryczne szczoteczki do zębów, a także tzw. wearables (zaawansowanych urządzeń elektronicznych zintegrowanych z odzieżą).
Dlaczego powinniśmy mieć o możliwość wymiany baterii?
Odpowiedź jest prosta. Wzmacnianie pozycji konsumentów, oszczędzanie zasobów i budowanie silnego sektora usług serwisowych/naprawczych. Biorąc pod uwagę, że 42% napraw smartfonów to wymiana baterii, łatwo zrozumieć, dlaczego baterie mają duży wpływ na środowisko. Najnowsze trendy wbudowywania baterii w produkty często skutkowały niemożnością ich wyjęcia. Zwiększa to wydatki i marnotrawstwo. Miejmy nadzieję że nowe przepisy graniczą straty kluczowych surowców, takich jak kobalt, ind i pierwiastków ziem rzadkich.