Zaznacz stronę

Jaki zasilacz wybrać dla Twojego nowego komputera?

Najlepszy możliwy komputer, powstaje z odpowiedniego połączenia odpowiednich komponentów. Jeden z najmniej ekscytujących – ale najważniejszy – elementów dotyczy zasilania. Wybór najlepszego to nie łatwa decyzja, ale warto przemyśleć każdy aspekt swojego wyboru przed zbudowaniem customowego komputera PC. Wyposażony w odpowiedni zasilacz, osiągniesz maksymalną wydajność zarówno teraz, jak i w odleglejszej przyszłości.

Dlaczego zasilacz jest tak ważny

Twój zasilacz stanowi podstawę działania całego Twojego komputera. Od płyty głównej po kartę graficzną, nic nie działa bez mocnego zasilacza. Jeśli nie zainwestujesz w model dobrej jakości, wszystkie pozostałe elementy, które tak starannie wybierałeś, będą miały trudności z działaniem i w rezultacie nie wykręcisz wydajności której oczekiwałeś. W dłuższej perspektywie niewłaściwy wybór może skrócić żywotność zasilacza, powodując w ten sposób uszkodzenie innych elementów komputera i prowadząc do potencjalnie kosztownych napraw.

Kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zasilacza

Dobór zasilacza może okazać się zaskakująco skomplikowany. Od mocy wyjściowej po kwestie przewodów — wiele czynników może zadecydować o tym, czy będziesz w stanie w pełni wykorzystać inwestycję w dobry zasilacz. Do najważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę, należą:

Moc wyjściowa

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem wartym rozważenia jest to, że moc wyjściowa będzie miała wpływ na każdy aspekt Twojego customowego komputera. Jednak to, co działa dla jednego użytkownika, nie zawsze jest konieczne u innych.

Ostatecznie preferowana moc wyjściowa zależy od określonej funkcji komputera. Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Na przykład, jeśli nie planujesz używać zaawansowanej karty graficznej do gier, prawdopodobnie możesz zdecydować się na mniejszą moc.

W większości przypadków zasilacze o mocy 400 W okażą się niewystarczające. Mogą być bardzo aktrakcyjne cenowo, ale początkowa inwestycja w model o mocy 500 lub 600 W może się zwrócić w przyszłości. Chociaż opcje o mocy 600+ W nie są konieczne dla każdego, mogą zapewnić znaczny spokój ducha – zwłaszcza jeśli planujesz modernizację karty graficznej w przyszłości.

Wskaźnik wydajności

Ocena wydajności powinna być głównym czynnikiem branym pod uwagę, szczególnie jeśli zależy Ci na obniżeniu długoterminowych kosztów operacyjnych. Niestety, niektóre zasilacze są szalenie nieefektywne. Zły wybór może spowodować, że wydasz więcej i zmniejszysz wydajność. W dłuższej perspektywie problematyczny wskaźnik wydajności może prowadzić do znacznych strat, nawet jeśli komputer nie jest używany.

Ogólnie rzecz biorąc, należy szukać zasilaczy z certyfikatem 80+, które zapewniają więcej za mniej. Poza liczbą, oznaczenia takie jak srebro, złoto, platyna, a nawet tytan mogą wiele powiedzieć na temat wydajności przyszłego zasilacza.

Wymiary zasilacza

Czy zamierzony zasilacz fizycznie mieści się w obudowie komputera? Wymiary zasilacza pomogą w ocenie dopasowania, jednocześnie umożliwiając zabezpieczenie pożądanej mocy i wydajności.

Zname marki zasilaczy PC

Najpopularniejsze typy współczesnych zasilaczy to:

  • ATX – zamiennik niegdyś dominujących formatów AT. Jednak ATX również zaczyna już wypadać z łask. Obecnie najlepiej nadają się dla osób o minimalnych potrzebach związanych z grami i skromnym budżecie.
  • ATX12V – obecnie popularna opcja w przypadku nowoczesnych obudów. Linia ta obejmuje kilka wersji różniących się pozornie niewielkimi, ale znaczącymi cechami. Na przykład specyfikacja v2.0 zmienia główne złącze zasilania na format 24-pinowy. Jednakże fizyczny rozmiar i kształt pozostają spójne w przypadku różnych ATX12V. Na poziomie wizualnym odpowiadają estetyce ATX .
  • ESP12V – początkowo zaprojektowany dla urządzeń klasy podstawowej, ESP12V zyskuje coraz większą popularność wśród zaawansowanych płyt głównych, z których wiele jest obecnie wyposażonych w charakterystyczne dla ESP12V 8-pinowe złącza zasilania procesora.
  • SFX – Small Form Factor – ta kategoria obejmuje modele SFX12V, LFX12V i TFX12V. Wszystkie zasilacze tej serii są znacznie mniejsze niż standardowa opcja ATX12V. W związku z tym te obudowy powinny być instalowane w obudowach mniejszych niż przeciętne. Może to zapewnić Twojemu komputerowi dodatkową elastyczność, zwłaszcza jeśli masz ograniczoną przestrzeń w środku.

Ewentualne ulepszenia i modyfikacje

Nie ograniczaj swoich rozważań do dzisiejszych potrzeb w zakresie mocy i wydajności. Twój zasilacz może obecnie działać wspaniale, ale nie oznacza to długoterminowej żywotności. Jeśli masz zamiar docelowo zainwestować w lepszą kartę graficzną lub inne elementy, które będą wymagały większej mocy, należy pamiętać o tych planach już teraz, aby uniknąć wymiany zasilacza.

Wężowisko kablowe

Twój system zasilania ma duży wpływ na organizację Twojej „walizki” – i na wysiłek potrzebny do utrzymania wszystkiego w czystości. Ograniczając bałagan, możesz zwiększyć przepływ powietrza i zapewnić więcej miejsca na wentylację i chłodzenie wnętrza Twojej obudowy.

Jeśli szukasz rozwiązania, które zminimalizuje bałagan, rozważ wybór konfiguracji modułowej, w której kable są podłączane lub odłączane w zależności od potrzeb. I odwrotnie, w przypadku konstrukcji niemodułowej nieużywane przewody pozostają i zajmują miejsce. Niepotrzebne przewody i gromadzący się na nich kurz, wpływają na wydajność chłodzenia wnętrza komputera. A przez to na jakość i wydajność jego pracy.

Zasilacz modularny Corsair

Zasilacz modularny Corsair

Zasilacz modularny MSI

Zasilacz modularny MSI