Zaznacz stronę

Laptop zalany wodą – skutki

Bez względu na to, jak jesteś ostrożny ze swoim laptopem, wypadki pojawiają się zawsze w najmniej spodziewanych momentach. W chwilach nieuwagi lub rozproszenia rozlewasz szklankę wody, kawy, herbaty lub innego napoju na laptopa. Pierwsza obawa to, że Twój komputer zostanie nieodwracalnie uszkodzony.
Nie panikuj – Twoje urządzenie nie jest od razu skazane na zagładę, jak mogłoby się wydawać. Wiele laptopów zostało zalanych i przeżyło. Liczy się to, jak zareagujesz na sytuację i czy podejmiesz działania wystarczająco szybko, aby zminimalizować szkody.

Jak mogę uratować laptopa przed uszkodzeniem?

Im dłużej laptop jest narażony na kontakt z wodą lub inną cieczą, tym bardziej prawdopodobne jest, że ulegnie on trwałemu uszkodzeniu. Dlatego tak ważne jest podjęcie szybkich działań. To, jak zareagujesz w ciągu pierwszych kilku minut po zalaniu, może zadecydować o tym, czy Twojego laptopa da się uratować – czy też będziesz musiał zainwestować w nowy sprzęt.

Jak najszybciej wyłącz laptopa. Nie zwlekaj z tym, bo chodzi tu o Twoje bezpieczeństwo – liczy się każda sekunda. Naciśnij przycisk zasilania dłużej, niż zwykle, aby upewnić się, że laptop jest całkowicie wyłączony. Należy również usunąć komponenty, takie dyski flash/usb, karty SD oraz odłączyć przewody zasilania i akcesoriów.

Następnie możesz przystąpić do usuwania wody, używając suchej szmatki lub ręcznika, aby wytrzeć nadmiar płynu. Zwróć szczególną uwagę na różne otwory wentylacyjne i porty. Ważne jest aby usunąć jak najwięcej wody z obszaru klawiatury. Po wytarciu laptopa odwróć go „do góry nogami” i pozwól mu odpocząć w tej pozycji kilkanaście minut na ręczniku lub innym chłonnym materiale. Może się wydawać, że płyn całkowicie zniknął już po godzinie. Ważne jest jednak, aby laptop suszył się przez kilka godzin lub nawet cały dzień.

Wizyta w serwisie laptopów

Gdy uznasz, że Twój laptop został dokładnie wysuszony, zanieś go do serwisu komputerowego. Nawet jeśli wydaje się, że jest idealnie suchy, minerały z wody prawdopodobnie pozostają w kilku istotnych podzespołach. Z biegiem czasu mogą one zwiększyć ryzyko korozji. Nie daj się zwieść laptopowi, który po zalaniu początkowo wydaje się działać. W najbliższej przyszłości możesz być narażony na awarię. Profesjonalne czyszczenie usunie pozostałości, aby zapewnić, że Twój laptop będzie działał niezawodnie przez długi czas.

Czy Twój laptop został uszkodzony przez wodę?

Chociaż uszkodzenia spowodowane przez wodę często występują z powodu większej ilości wody/płynu, problem ten może być bardziej podstępny, niż podejrzewa wielu użytkowników laptopów. Klimat na przykład jest odpowiedzialny za wiele dysfunkcyji laptopów, ponieważ wysoka wilgotność powietrza może być powodem uszkodzeń wewnętrznych komponentów laptopa.

Przyczyny szkód spowodowanych przez wodę mogą być różne. Ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaki problemów, nawet jeśli nic na laptopa się nie rozlało. Kwestie, które mogą wymagać uwagi eksperta, obejmują:

  • Korozja w pobliżu połączeń lutowanych
  • Przebarwienia w pobliżu płyty głównej
  • Pojawienie się pęcherzyków powietrza pod ekranem laptopa
  • Lepka klawiatura

laptop zalany wodą

Naprawa szkód spowodowanych przez wodę i nie tylko: jak mogą pomóc eksperci z Aserwis?

Chociaż nie ma gwarancji, jeśli chodzi o likwidację szkód spowodowanych przez wodę, warto zdać się na szybką pomoc zespołu ekspertów. W Aserwis jesteśmy zdeterminowani, aby robić to, co do nas należy. Zaobserwowaliśmy, że szanse na naprawę są znacznie większe, gdy klienci dostarczą nam laptopa, gdy tylko zauważą którykolwiek z wymienionych powyżej objawów uszkodzenia spowodowanego przez wodę. Nawet jeśli minęło dużo czasu od pierwszego kontaktu z płynem, warto zdecydować się na wizytę u nas. Nasz serwis komputerów przywrócił do życia już wiele laptopów po długotrwałym kontakcie z wodą.

Zespół wachowców naszego serwisu w Chorzowie zapewnia szybką naprawę najpilniejszych problemów z laptopem. Od uszkodzeń spowodowanych przez wodę po pęknięte ekrany i uszkodzone płyty główne. Z naszą pomocą możesz przywrócić swoje urządzenie do stanu używalności bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z pełną wymianą sprzętu. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach.