Zaznacz stronę

Roboty sprzątające typu Roomba, kontra woda

Odkurzacze jeżdżące typu Roomba są przeznaczone wyłącznie do usuwania kurzu, brudu i zanieczyszczeń z suchych podłóg, dywaników i dywanów. Niektóre części robota sprzątającego mogą zostać uszkodzone przez wszelkie płyny, resztki jedzenia lub odchody zwierząt domowych.
Przed użyciem robota Roomba warto ogarnąć bałagan pozostawiony przez zwierzęta domowe, rozlane napoje i resztki jedzenia.
 

Jeśli Roomba zassał wodę, może ulec uszkodzeniu. Roomby to bardzo inteligentne roboty, ale nie potrafią się same wysuszyć gdy zmokną. Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, gdy Roomba napije się wody.

 

Oznaki, że Twój robot jest zalany

Kiedy robot sprzątający jest mokry, może przestać działać. Możesz spróbować go wysuszyć, kładąc go na ręczniku i pozostawiając w spokoju na co najmniej godzinę. Jeśli to nie zadziała, musisz go rozebrać i usunąć wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. Następnie złóż go ponownie i sprawdź, czy działa.

Roomba to świetny odkurzacz, który pomagają w utrzymaniu czystości podłóg. Działa poprzez zasysanie kurzu i brudu. Ale kiedy jest uszkodzony, możesz zauważyć poniższe oznaki świadczące, że Twój robot jest zalany:

  • Twój odkurzacz traci siłę ssania i nie jest w stanie zassać większych części brudu i zanieczyszczeń.
  • Akumulator nie trzyma energii lub nie ładuje się – nie ma wystarczającej mocy do prawidłowego działania.
  • Roomba nie włącza się, nawet po wyschnięciu.
  • Odkurzacz się nie porusza, porusza się tylko w jednym kierunku lub w kółko.
  • Roomba dziwnie się porusza, nie wykonuje zadanych instrukcji lub ma trudności z powrotem do bazy.

Przed przystąpieniem do naprawy jakichkolwiek elementów robota Roomba należy go wyłączyć.

Uszkodzony silnik i koła

Jeśli Twój odkurzacz po kontakcie z wodą nie porusza się, zaczyna obracać się przypadkowo lub jeśli jego ruchy nie są zsynchronizowane, może to oznaczać uszkodzenie silnika lub napędu kół.

W takim przypadku może być konieczna wymiana silnika odkurzacza lub mechanizmu sterującego kołami, jeśli to one okażą się uszkodzone. Najpierw wykonaj test, aby zobaczyć, co jest nie tak. Jeśli widzisz, że Roomba porusza się tylko w prawo, oznacza to, że lewe koło jest zepsute i odwrotnie.

Jeśli wymiana silnika odkurzacza nie rozwiąże problemu, może być uszkodzona płyta główna. Więcej o płycie głównej poniżej.

Uszkodzone czujniki

Jeśli Twój robot odkurzający po kontakcie z wodą/cieczą działa dobrze, ale nie jest w stanie wykrywać obiektów i ich omijać, przed wymianą czegokolwiek sprawdź jego czujniki.

Uruchom ręcznie wbudowany test, aby sprawdzić, czy występują jakieś problemy. Jeśli odkryjesz, że czujniki są uszkodzone, wymień je. Wymiana czujnika Roomby nie jest łatwa. Możesz uszkodzić cały odkurzacz. Najlepiej zlecić to fachowcom np. z Aserwis.

Uszkodzony akumulator i filtr

Gdy robot Roomba zassie wodę, może zamoczyć akumulator i filtry. Gdyby robot już zassał brud i zanieczyszczenia, woda może spowodować jeszcze większe uszkodzenia.

Jak naprawić uszkodzoną baterię i filtr:

  1. Wyjmij i wyczyść filtr. Wymień filtr, jeśli jest uszkodzony.
  2. Wyjmij akumulator Roomby i pozostaw do wyschnięcia.
  3. Gdy bateria wyschnie, włóż ją z powrotem i sprawdź, czy Roomba będzie działać.
  4. Jeśli Roomba nie ładuje się lub nie trzyma energii, wymień baterię na nową.
  5. Jeśli wymiana baterii nie pomogła, może być uszkodzona płyta główna.

Uszkodzona płyta główna

W większości przypadków woda przedostająca się do Roomby uszkadza płytę główną urządzenia.

Przed wymianą płyty głównej wykonaj testy. Upewnij się, że silniki i czujniki działają prawidłowo. Sprawdź, czy płyta główna nadal podaje napięcie.

Jeśli wyniki nie są jednoznaczne, rozbierz robota i sprawdź, czy płyta główna nie ma uszkodzeń fizycznych, takich jak rdza lub przypalenia. Jeśli to zauważysz, oznacza to, że Twoja płyta główna wymaga wymiany. To powinno rozwiązać problemy i przywrócić działanie Roomby.

Jeśli na płycie głównej nie ma widocznych śladów uszkodzeń, ale robot nie działa poprawnie, wymień płytę główną. Wymiana płyty głównej najczęściej rozwiązuje problem.

Jeśli płyta główna ulegnie uszkodzeniu, niektóre inne komponenty Roomby również mogą przestać działać. Często powoduje awarię kół i silnika.

naprawa Irobot Roomba

Czy Roomba potrafi wykrywać wodę?

Roomba nie wykrywa i nie potrafi unikać wody. Woda, psie odchody lub mocz zwierząt domowych nie powstrzymają Roomby przed dalszym poruszaniem się po domu.

Jeśli takie rzeczy znajdą się na jej drodze, mogą uszkodzić robota odkurzającego. Ważne jest, aby posprzątać podłogę przed uruchomieniem odkurzacza, ponieważ w przeciwnym razie płyny mogą uszkodzić robota.

Ostrożnie z miską na wodę dla Twojego zwierzaka

Nie napełniaj miski z wodą dopełna. Jeśli robot uderzy w miskę i rozleje trochę wody, awaria jest prawie pewna.

Napełniaj jedną trzecią miski. Woda nie powinna wylewać się poza krawędź miski i przedostawać się na podłogę. Będziesz musiał częściej napełniać miskę, ale to lepsze niż awaria odkurzacza.

Czy można myć Roombę?

Nie można myć Roomby! Możesz opróżniać, czyścić i myć pojemnik na śmieci, ale nigdy nie myj samego odkurzacza. Mycie Roomby wodą spowoduje uszkodzenie robota odkurzającego.

Czy można myć filtry powietrza?

Roomby wykorzystują systemy filtracji powietrza do wyłapywania sierści zwierząt domowych, pyłów i zasysanego brudu. Roboty te służą do czyszczenia dywanów, podłóg, chodników i innych powierzchni podłogowych. Przez to filtry szybko się brudzą.

Wiele osób myśli o praniu filtrów, aby je wyczyścić, ale nie wszystkie modele Roomby mają filtry, które można prać.

Tylko modele z serii e, i, j oraz s mają filtry które można wyprać. Jeśli wymieniłeś oryginalny filtr iRobot na filtr innej firmy, musisz dokładnie sprawdzić instrukcję obsługi zamiennika, aby zobaczyć, czy można go prać.

Czy można myć czujniki?

Na dole i na górze odkurzacza znajdują się czujniki. Nie należy ich myć. Zamiast tego użyj ściereczki z mikrofibry, aby je delikatnie przetrzeć.

Podsumowanie

Odkurzacze iRobot Roomba są bardzo wrażliwe na wszystkie zasysane płyny. Lepiej unikać zostawiania działającej Roomby podczas Twojej nieobecności. Przed użyciem Roomby zwracaj uwagę na wszelkie kałuże i plamy na podłodze. Jeśli płyta główna ulegnie uszkodzeniu, inne komponenty Roomby również mogą przestać działać.