Zaznacz stronę

Zmniejszamy górę elektrośmieci

Rocznie na świecie powstaje ponad 55 mln ton elektrośmieci. W Polsce około 560 000 ton. Wg ubiegłorocznego raporu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w każdym polskim domu zalega przeciętnie od 20 do 30 sztuk tzw. elektrośmieci. Skraca się cykl życia produktów elektronicznych, a zarazem zwiększa się presja na oraz częstrzą wymianę sprzętu na nowszy, szybszy czy innej marki która akutat w danym sezonie jest bardziej trendy.

Kiedy producenci nie udostępniają części, tworzą monopole na naprawy i szkodzą małym firmom. W naszym chorzowskim serwisie naprawiamy głównie laptopy i komputery stacjonarne wszystkich marek. Specjalizujemy się również w naprawach konsol gamingowych Xbox i Sony Playstation. Od kilku lat mamy u siebie kilku specjalistów od napraw odkurzaczy marek Dyson i iRobot (Roomba). Jest to nasza odpowiedź na zmieniające się potrzeby Klientów w ostatnich latach. 

naprawa laptopa serwis

W Alsen Serwis rocznie dajemy drugie życie ponad 4000 produktów elektronicznych i małego sprzętu sprzątającego AGD.

Góra elektrośmieci rośnie w Europie z roku na rok. Komisja Europejskia wdrożyła rozłożony na lata plan dotyczący funkcjonowania gospodarki w obiegu zamkniętym. Przewiduje on możliwośc naprawy (w tym wymiany baterii) w notebookach, laptopach i smartfonach, odkurzaczach, szczoteczkach elektrycznych, rowerach i skuterach elektrycznych. Ma to być wykonalne przy użyciu „podstawowych narzędzi”. W niedalekiej przeszłości wymiana baterii była prostą czynnością, możliwą do zrobienia bez specalistycznego sprzętu. Dzisiaj wiele baterii jest integralną częścią urządzenia. W takich przypadkach producent jeśli już przewiduje jej naprawę/wymianę to tylko w specjalistycznym autoryzowanym serwisie. Nierzadko w swoim firmowym.

Kupiłbyś samochód, gdybyś nie mógł wymienić w nim opon?

Po co więc kupować laptopa czy bezprzewodowy odkurzacz, jeśli nie można wymienić w nim baterii?

Wymagania wymienialnych baterii w notebookach, laptopach i chromebookach zostały przez KE przesunięte na rok 2026. Możliwość prostej naprawy urządzeń elektronicznych jest dla Brukseli priorytetem na drodze do gorpodarki w obiegu zamkniętym (recyrkulacyjnej).

Do tego czasu pamiętajmy przy zakupie laptopa, odkurzacza czy innego urządzenia na baterię, czy jest ona wymienialna i czy możemy to zrobić bez utraty gwarancji producenta.