Większość naszych urządzeń elektronicznych wymaga kabli USB. Poświęć chwilę na zapoznanie się z ich rodzajami i zastosowaniem.
USB (skrót od Universal Serial Bus), to typ portu komputera, który ułatwia ładowanie urządzenia i przesyłanie danych między dwoma urządzeniami. Od chwili wprowadzenia go w latach 90, USB stale ewoluuje wraz z technologią. Stopniowo stawał się mniejszym, szybszym i potężniejszym. Przy tak wielu urządzeniach korzystających z USB łatwo jest pomylić różne złącza i rodzaje. Ale nie obawiajcie się – dzisiaj wszystko wyjaśnimy.
Na przestrzeni lat pojawiło się wiele typów USB, a każdy z nich ma unikalny wygląd i zastosowanie. Najpopularniejsze typy to USB-A, Micro-USB i USB-C, ale pokrótce omówimy je wszystkie.
USB-A
USB typu A, to płaskie i prostokątne złącze, którym zawsze trudno trafić za pierwszym razem przez jego niesymetryczność. Kable te zawsze mają USB-A na jednym końcu i inny typ portu na drugim i mogą być używane do ładowania urządzeń i przesyłania danych. USB-A jest nadal szeroko stosowany i można go znaleźć w urządzeniach takich jak komputery, konsole do gier, starsze telewizory i wszelkiego rodzaju urządzeniach peryferyjnych.
USB-B
USB typu B jest używany w zasadzie tylko w dużych urządzeniach, takich jak skanery i drukarki. Wizualnie to złącze wygląda prawie jak kwadrat. Większość to kable USB-B na USB-A, chociaż w niektórych nowszych urządzeniach zrezygnowano z USB-B na rzecz mniejszych opcji, takich jak Micro-USB lub Mini-USB.
Micro USB
Mikro USB był jakiś czas temu standardem w przypadku niektórych urządzeń przenośnych, takich jak tablety i smartfony z Androidem, ponieważ umożliwia przesyłanie danych i ładowanie. Występuje w wersjach Type-A Micro i Type-B Micro i jest mniejszy niż USB-A. Niektórzy producenci nadal decydują się na stosowanie w swoich urządzeniach Micro-USB, ponieważ są one tańsze niż USB-C.
Mini-USB
Mini-USB jest mniejszą wersją USB-B. Był to standard ładowania lub przesyłania danych z urządzeń takich jak tablety, zanim pojawił się Micro-USB. Istnieją również wersje tego złącza typu A i typu B. Obecnie rzadko można spotkać urządzenia korzystające ze złącza Mini-USB, choć nadal można je znaleźć w starszych urządzeniach elektronicznych, takich jak odtwarzacze MP3, wideorejestratory czy pady do PlayStation 3.
USB typu C
Jest to obecnie standard, który łączy moc i transfer danych z możliwością podłączenia monitora. USB-C to rozwiązanie, które można spotkać w większości nowych urządzeń, takich jak smartfony, kontrolery gier, etui na słuchawki, mikrofony i laptopy. Jego obudowa jest niewielka, podłużna i dwustronna, więc można ją podłączyć w dowolny sposób (w przeciwieństwie do USB-A). Dzięki 100-watowemu połączeniu portu doskonale nadaje się on do szybkiego ładowania i przesyłania danych, nawet w przypadku większych urządzeń.
USB-C może więcej niż inne typy USB. Może zastąpić wszystkie inne kable dzięki wielozadaniowości. Jest w stanie zasilić nawet najbardziej energochłonne urządzenia, takie jak laptopy i telewizory. Może także przesyłać 40 gigabitów danych na sekundę (Gb/s). Można go też używać do dostarczania wideo 5K na monitory zewnętrzne.
Ponieważ producenci (w tym Apple) odgórnymi przepisami ujednolicają nowe produkty do standardu USB-C, może w końcu uwolnimy się od ciężaru dźwigania wielu różnych kabli.
Lightning
Technicznie rzecz biorąc, Lightning nie jest złączem USB, ale raczej zastrzeżonym typem złącza Apple, które działa podobnie do USB. Znajdziesz go w urządzeniach Apple, takich jak iPad i iPhone. Jest podobny do USB-C, ponieważ jest odwracalny. Obsługuje prędkości podobne do USB 3.0.
Szybkość przesyłu danych
Oprócz tego, że USB są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, typy USB mają również wiele standardów prędkości. Należy pamiętać, że niektóre kable USB służą wyłącznie do przesyłania danych, a inne tylko do zasilania, ale istnieją również opcje, które poradzą sobie z obydwoma zadaniami. Przed zakupem koniecznie sprawdź możliwości kabla.
Pierwszy, USB 1.x, jest stary i wolny. Może przesyłać tylko 1,5 Mb/s. Szanse na znalezienie urządzenia z wersją USB 1.0 są nikłe. Jednak nieco nowszy USB 2.0 jest nadal stosunkowo powszechny, choć tak naprawdę można go znaleźć tylko w starszych urządzeniach. Wersja 2.0 oferuje opcję, która może obsłużyć 12 Mb/s, oraz wersję szybką, która może obsłużyć 480 Mb/s. Dla porównania szybki kabl USB 3.x może przesyłać dane z szybkością od 5 do 20 Gb/s.
Najnowsze USB 4.0, zapewniają najwyższe prędkości przesyłania danych z przepustowością 40 Gb/s.
Dostarczanie mocy
Jak wspomnieliśmy powyżej, niektóre kable USB mogą jedynie dostarczać zasilanie lub przesyłać dane, chociaż obecnie większość może wykonywać jedno i drugie. USB pod kątem mocy można podzielić na trzy główne kategorie: tylko zasilanie, wolne ładowanie i szybkie ładowanie.
USB 2.0 obsługuje ładowanie 2,5 W, a USB 3.0 obsługuje ładowanie 4,5 W. Dla porównania, 10 W wystarczy do powolnego ładowania telefonu, a 18 W wystarczy do szybkiego ładowania smartfona lub zasilania notebooka.
Natomiast USB PD może obsłużyć moc do 100 W, która jest wystarczająca do zasilania urządzeń takich jak MacBook Pro, monitory, stacje dokujące i niektóre telewizorów. Może także szybko ładować mniejsze urządzenia, takie jak telefon lub Nintendo Switch. PD zapewnia ładowanie urządzenia, ale nie powoduje jego przeładowania.
Przesyłanie wideo
Możliwość przesyłania danych, obrazu i zasilania urządzenia robi wrażenie. Zamiast nieporęcznego kabla HDMI lub VGA możesz także podłączyć urządzenie do monitora za pomocą złącza USB-C. USB-C obsługuje także przesyłanie wideo w 4K.
Czy używasz bezpiecznego kabla USB?
Ogólna zasada jest taka, że zawsze należy używać kabla dostarczonego z urządzeniem, a wszelkie zamienniki należy kupować od producenta. Taki kabel został specjalnie zaprojektowany do użytku z danym telefonem, tabletem czy komputerem.
Jeśli jednak chcesz kupić inny kabel, pamiętaj, aby trzymać się zaufanych, uznanych marek, takich jak Green Cell, Anker, lub Belkin, lub przynajmniej sprawdzić, czy inna marka posiada certyfikat kabla USB. W przeciwnym razie możesz otrzymać gorszy kabel, który może uszkodzić Twoje urządzenie lub jego baterię.