Zaznacz stronę

Jakie są korzyści z recyklingu starego komputera?

Postęp technologiczny następuje w zdumiewającym tempie. Kiedy kupujesz nowy komputer, może on zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby. Jednak rok lub dwa później może się okazać, że w Twoim urządzeniu brakuje podstawowych funkcji, których potrzebujesz na co dzień.

Jeśli Twój komputer PC, Apple czy laptop nie koresponduje już z Twoimi potrzebami, może stać się to barierą w dzisiejszym szybko zmieniającym się cyfrowym świecie. Najlepsze marki opracowują i wypuszczają nowe aktualizowane modele komputerów tak często ( po stosunkowo niskich cenach), że możesz sobie pozwolić na inwestycję w najnowszy model laptopa, jeśli tylko jest Ci potrzebny.

Jak jednak odpowiedzialnie pozbyć się niechcianych urządzeń? Poniżej omawiamy sposoby recyklingu używanych komputerów.

Czy można wyrzucić stary komputer?

Choć posiadanie najnowocześniejszego sprzętu jest bardzo wygodne, to stare laptopy i komputery stacjonarne gromadzące kurz u wielu z nas powodują pewien wewnętrzny dyskomfort. Podobnie jak wielu użytkowników komputerów możesz nie wiedzieć, co zrobić ze swoimi wcześniej bezcennymi sprzętami komputerowymi. Nie można przecież ich po prostu wyrzucić do kosza na śmieci w domu lub firmie.

Stara elektronika jest często pełna toksycznych pierwiastków, takich jak ołów, arsen i kadm – m.in. dlatego nie powinno się jej wyrzucać na wysypisko śmieci. Pierwiastki mogą przedostać się do ekosystemu i wyrządzić szkody w otaczającym bliższym i dalszym środowisku. Szkodzą bezpośrednio zwierzętom i roślinom. Według magazynu Time, wycieki toksycznych e-odpadów mogą ostatecznie wpłynąć na nasze zaopatrzenie w żywność. Dlatego najlepiej unikać wyrzucania starych urządzeń do śmieci. Na szczęście recykling to prosta, praktyczna i korzystna odpowiedź na pytanie, co zrobić ze starą elektroniką.

Korzyści z recyklingu starego komputera

Zamiast zapełniać kolejne pomieszczenia w domu lub firmie do przechowywania starego sprzętu, coraz więcej osób poddaje elektroodpady recyklingowi. Ta forma utylizacji jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale zapewnia firmom i osobom prywatnym szereg korzyści. Wymieńmy 4 wg nas najważniejsze:

  1. Mniej bałaganu – stara elektronika zajmuje dużo miejsca. Oddając ją do recyklingu, możesz zwolnić miejsce na nowe stanowiska pracy lub przechowywać w jej miejscu bardziej przydatne przedmioty.
  2. Obniżone koszty – wiele firm zajmujących się wywozem śmieci pobiera opłatę, ale niektóre organizacje (np. Alsen Serwis) oferują bezpłatny recykling komputerów.
  3. Większe bezpieczeństwo danych – niszcząc dysk twardy ze starego komputera, możesz mieć pewność, że dane wrażliwe nie dostaną się w niepowołane ręce. Większość firm zajmujących się recyklingiem komputerów pobiera niewielką opłatę za zniszczenie dysku twardego, ale warto to przełknąć dla spokoju ducha.
  4. Reputacja biznesowa – Firmy dbające o środowisko cieszą się lepszą reputacją niż firmy bez takiego zaangażowania. Wiele osób troszczy się o środowisko, więc warto robić wszystko co się da, aby zmniejszyć te obawy, zwiększyć tym samym zaufanie i lojalność klientów.

Jak prawidłowo zutylizować komputer

Teraz, gdy znamy już korzyści z recyklingu komputerów, warto przypomnieć kilka podstawowych reguł prawidłowej utylizacji.

Oto kilka kroków umożliwiających bezpieczny recykling starego komputera:

  1. Zapisz ważne dane – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapisz ważne pliki na zewnętrznym dysku twardym lub w chmurze. Dzięki temu będziesz mógł później przenieść je na nowy komputer.
  2. Wycofaj autoryzację programów – jeśli masz subskrypcję usługi Microsoft, możesz z niej korzystać tylko na ograniczonej liczbie urządzeń. Zazwyczaj możesz cofnąć autoryzację programów z innego komputera, ale lepiej upewnić się, że zostało to zrobione przed pozbyciem się starego komputera.
  3. Usuń historię przeglądania online – Historia przeglądania jest często pełna ważnych informacji o użytkownikach, w szczególności przechowywanych nazw użytkowników i haseł do różnych witryn internetowych. Pozostawienie tych ważnych informacji na komputerze może okazać się katastrofalne, jeśli wpadną one w niepowołane ręce. Dlatego powinieneś wyczyścić historię na wszystkich przeglądarkach, które zainstalowałeś i aktywnie używasz na swoim starym komputerze.
  4. Odinstaluj swoje programy – programy takie jak Microsoft, iTunes i Skype mogą zawierać ważne informacje, takie jak Twój adres i numer telefonu. Pamiętaj, aby je odinstalować przed oddaniem urządzenia do recyklingu.
  5. Wyczyść dysk twardy – ważne jest, aby wyczyścić dysk twardy, nawet jeśli planujesz zainwestować w niszczenie dysku twardego w specjalistycznej firmie.
  6. Dowiedz się, gdzie oddać komputer do recyklingu – jeśli chodzi o recykling starego komputera, nie można po prostu wrzucić urządzenia do kosza na śmieci. Po pierwsze, należy znaleźć lokalizację, w której można bezpiecznie przetwarzać komputery i która posiada jasne zasady dotyczące recyklingu. 

Teraz jesteś gotowy na recykling starego komputera

Jeśli masz stare komputery, których już nie używasz, Alsen Serwis może Ci pomóc. Oferujemy bezpłatne usługi recyklingu różnego rodzaju starego sprzętu komputerowego. Dodatkowo za symboliczną opłatą bezpiecznie zniszczymy Twój dysk twardy, aby zapewnić ochronę Twoich danych. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług recyklingu, skontaktuj się z nami przez formularz.

O każdej porze możesz też wrzucić swój stary sprzęt do specjalnego pojemnika obok naszej firmy w Chorzowie.

Co zrobić ze starym laptopem

Zobacz nasze poprzednie wpisy na blogu

Predator Helios 300 wymiana CPU

Acer Predator Helios 300 PH315-53. Wymiana uszkodzonego CPU Intel i7 dziesiątej generacji. Intel(R) Core(TM) i7-10750H CPU @ 2.60GHz Predator Helios 300 to solidny i wszechstronny laptop gamingowy z matrycą 15,6 cala. Urządzenie napędza procesor Core i7-10750H oraz...

Xbox ONE S APU

Klient przyniósł do nas konsolę Xbox One S – martwą. Brak reakcji na włącznik. Inspekcja płyty wykazała zwarcie na linii 1.8V. Badanie kamerą termowizyjną ujawniło grzejący się kondensator na układzie APU. Kropelka wody lub innej cieczy spowodowała korozję i...

Układ BGA w laptopie Lenovo ThinkPad

Laptop trafił do naszgo serwisu martwy, bez oznak życia. Mały układ BGA wyskoczył z butów, aż przykleił się do osłony płyty. Po naprawie laptop działa bez zarzutu.

Laptop palacza

Kurz, pył i brud gromadzi się w laptopie latami. Z pozoru komputer działa prawidłowo, ale wewnątrz zaczynają się procesy, które wpływają niekorzystnie na żywotność i wydajność podzespołów.

Jaki zasilacz wybrać dla Twojego nowego komputera?

Najlepszy możliwy komputer, powstaje z odpowiedniego połączenia odpowiednich komponentów. Jeden z najmniej ekscytujących – ale najważniejszy – elementów dotyczy zasilania. Wybór najlepszego to nie łatwa decyzja, ale warto przemyśleć każdy aspekt swojego wyboru przed...