Zaznacz stronę
Panele fotowoltaiczne nie zawsze mogą być zamontowane na dachu. Systemy do montażu naziemnego również nie wszędzie są alternatywą. Instalatorzy systemów fotowoltaicznych mogą jednak wykorzystać pionowe ściany budynków do generowania energii. Jeśli chodzi o kupowanie i instalację ściennych paneli fotowoltaicznych, Alsen Fotowoltaika jest firmą która załatwia wszystko komplesowo.
 
Techniki wertykalnego montażu paneli słonecznych na ścianach budynków cały czas się rozwijają. Poziom skomplikowania ich montażu jest nieco większy, ale czasowo nie odbiega znacznie od tradycyjnego montażu na dachu. Klienci muszą być jednak gotowi poświęcić małą część produkcji energii, ale za to pionowo montowane na ścianie panele fotowoltaiczne mogą podnieść wartość estetyczną budynku.
 
Aby zmaksymalizować produkcję energii, należy rozmieścić panele na ścianie z wystawą południową. Moduły paneli słonecznych można montować równolegle do ściany lub lekko odchylać od niej . Twój system paneli słonecznych będzie miał 90-cio stopniowe nachylenie. Jest to znacznie więcej niż system instalowany na dachu lub na ziemi. Optymalne nachylenie to 30° w miesiącach letnich i 60° w miesiącach zimowym. W ujęciu całorocznym  uśrednieniając, najlepsze nachylenie to 40-45°.
 

Jak zainstalować panele w pionie?

Pionowa instalacja paneli słonecznych wymaga specjalistycznego sprzętu ze względu na pionową powierzchnię montażu i często znaczne wysokości. Jest trudniejsza do zainstalowania niż panele słoneczne, które są umieszczone na ziemi lub na dachu i leżą płasko lub mają niewielkie nachylenie. Wytrzymałe mocowanie jest niezbędne, aby zminimalizować uszkodzenia i wypadki zagrażające życiu.
 
Głównym wyzwaniem, szczególnie w lokalizacjach metropolitalnych, jest brak miejsca, dlatego montaż na ścianie może być w wielu sytuacjach najlepszym dostępnym rozwiązaniem.
 

Jak działają naścienne panele słoneczne?

 
Zadada działania jest taka sama jak paneli montowanych na dachu czy na gruncie. Dzisiejsze panele słoneczne składają się z wielu płytek krzemowych. Te zbierają promienie słoneczne i wykorzystują je do wytwarzania energii elektrycznej. Energia generowana przez panele słoneczne jest znana jako prąd stały (DC) i może być magazynowana w bateriach. Aby zamienić (odwrócić) prąd stały na prąd zmienny (AC), prąd stały musi przejść przez „falownik”. Niezależnie od tego, czy jesteś podłączony do sieci, czy nie, cała domowa instalacja elektryczna działa na prąd zmienny.
 

Czy wertykalne panele fotowoltaiczne są łatwe w utrzymaniu?

Panele fotowoltaiczne to jedna z najbardziej przyjaznych dla środowiska inwestycji. To prawdopodobnie najlepsza inwestycja jaką możesz zrobić dla swojego domu lub firmy.

  • Zazwyczaj nie wymagają konserwacji, co pozwala cieszyć się korzyściami przez co najmniej dwie dekady, zanim konieczna będzie ich wymiana. Jednak stosując kilka prostych środków, będą przez wszystkie lata działać tak dobrze, jak w momencie zakupu.
  • Jeśli chodzi o czyszczenie, panele słoneczne montowane na ścianie są łatwiejsze w utrzymaniu niż panele słoneczne montowane na dachu lub na ziemi. Pył, śnieg i inne formy zanieczyszczeń, prawie nigdy nie stanowią dla nich większego problemu problemu, ponieważ deszcz zmywa wszelkie zabrudzenia, a grawitacja zapobiega gromadzeniu się liści i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu możesz praktycznie zapomieć o ich czyszczeniu.
  • Panele naścienne są łatwiejsze do kontroli i nie wymagają wchodzenia na wysokie, spadziste dachy w celu sprawdzenia ich stanu. Wspinaczka na dach jest trudnym i niebezpiecznym zadaniem dla wielu właścicieli systemów fotowoltaicznych. Panele ścienne zapewniają lepszy dostęp przy wszelkich pracach związanych z czyszczeniem lub konserwacją.
Jeśli jednak zdarzy się awaria lub usterka, jedynie wykwalifikowani specjaliści, będa w stanie dotrzeć i naprawić/wymienić panele montowane na ścianie. Panele ścienne są trudniejsze do wymiany niż panele montowane na ziemi lub na dachu.
 

Czy pionowe systemy paneli słonecznych wytwarzają mniej energii elektrycznej?

Ponieważ latem słońce jest wyżej na niebie, panele słoneczne montowane na dachu i na gruncie wytwarzają więcej energii niż panele słoneczne montowane na ścianach. Panele fotowoltaiczne zainstalowane na ścianie wytwarzają więcej energii elektrycznej zimą niż latem. Wynika to z niższej pozycji słońca na niebie, co pozwala na dotarcie większej ilości światła słonecznego do paneli ustawionych pionowo. Generalnie im dalej jesteś od równika, tym większe korzyści zapewnią systemy naścienne. Po prostu podczas chłodniejszych zimowych miesięcy słońce jest niżej na niebie.
 

Czy panele fotowoltaiczne naścienne są tańsze?

Pionowa instalacja paneli słonecznych wymaga użycia specjalistycznego sprzętu montażowego. Panele fotowoltaiczne umieszczone na pionowej ścianie mają większe wymogi związane z bezpieczeństwem. Gdy do projektu wymagany jest specjalny sprzęt, generuje to wyższe koszty instalacji. Wyższe ceny instalacji oznaczają wyższą ogólną inwestycję w wertykalny system paneli fotowoltaicznych.
Koszt paneli i instalacji zależy od wielu czynników, w tym Twojej lokalizacji, charakterystyki Twojego domu, wybranej technologii produktu oraz samego procesu instalacji. Energia słoneczna niewątpliwie pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Na krótką metę będzie to wymagało jednak inwestycji lub spłaty kredytu, który w wielu przypadkach będzie podobny do obecnych bieżących kosztów energii elektrycznej.
 
Korzystanie z energii słonecznej zapewnia wiele korzyści, takich jak niezależność energetyczna i oszczędność pieniędzy. Przejście na panele słoneczne montowane na ścianie i ich instalacja to jedna zmądrzejszych inwestycji finansowych, jakich możesz dokonać w swoim życiu.
Doświadczony i godny zaufania instalator paneli fotowoltaicznych może pomóc Ci wykorzystać moc słońca bez względu na to, gdzie mieszkasz i w którą stronę skierowany jest Twój dach. Jeśli chcesz tworzyć zrównoważoną energię przez resztę swojego życia, nie szukaj dalej.
Firma Alsen Fotowoltaika jest wiodącym instalatorem instalacji fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych i komercyjnych na Śląsku. Chętnie pomożemy w doborze instalacji i montażu. Skontaktuj się z nami, aby przejść na energię słoneczną lub dowiedzieć się więcej o naściennych systemach paneli słonecznych. Nasi eksperci pomogą Ci przeanalizować Twój rachunek za energię, obliczyć ekspozycję słoneczną i możliwe dofinansowania, które pomogą Ci rozpocząć drogę do zielonej energii.
Pionowy montaż - Panele fotowoltaiczne

Jak czyścić panele słoneczne – 5 sposobów

Dlaczego należy czyścić panele fotowoltaiczne? Jak czyścić, aby zachować optymalną wydajność energetyczną? Panele fotowoltaiczne są zaprojektowane na 25–30 lat ciągłej pracy, jednak po zainstalowaniu wymagają minimalnej konserwacji. Aby osiągać optymalną wydajność,...

Jak śnieg wpływa na panele fotowoltaiczne?

Zimą gromadzenie się śniegu może być problemem Panele pokryte śniegiem nie otrzymują światła słonecznego potrzebnego do działania z maksymalną wydajnością. Na szczęście możesz ograniczyć wpływ śniegu na wydajność Twojej instalacji fotowoltaicznej. Przy odpowiedniej...

4 rzeczy do rozważenia przed montażem paneli fotowoltaicznych

Jeśli jesteś nowicjuszem w dziedzinie energii odnawialnej, może być Ci trudno dokładnie określić, od czego zacząć. Jakiego typu paneli słonecznych potrzebujesz? Jak je zainstalować? Jak czerpać z nich jak najwięcej energii? To pytania, które mogą się pojawić, gdy chcesz przejść na energię odnawialną.

Co powinieneś wiedzieć przed montażem paneli słonecznych na gruncie?

Nie musisz koniecznie instalować fotowoltaiki na dachu. Oto jak możesz zainstalować ją na swoim podwórku.   Duża część energii słonecznej, która która zwiększa udział energi odnawialnej w bilansie energetycznym Polski pochodzi z dużych farm słonecznych zbudowanych z...

Jak długo wytrzymają Twoje panele fotowoltaiczne?

Sprzedaż paneli słonecznych wzrosła w ostatnich latach dramatycznie. Przyniosło to wiele korzyści właścicielom domów, którzy korzystają z dobrodziejstw promieni słonecznych. Zmniejszają one koszty energii i zwiększają wartości domu. Do tego zmniejszają ślad węglowy....

Wystartował Program Mój Prąd 4.0 na lata 2021 – 2023

Wnioski można składać od 15 kwietnia 2022, wyłącznie w formie elektronicznej. Wstępny budżet programu Mój Prąd to 350 mln zł. Rząd nie wyklucza jednak możliwości jego zwiększenia. Zasady dotacji ...

Instalacja 4,55 kWp w Piekarach Śląskich

Instalacja składa się z 14 paneli 325 WAT każdy, na domku jednorodzinnym w Piekarach Śląskich. Montaż na dachu dwuspadowym pokrytym dachówką ceramiczną Brass. Orientacja paneli fotowoltaicznych względem słońca to południowy-wschód. Łączna moc instalacji 4,55 kWp....

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do zasilania urządzeń w Twoim domu, ale jak właściwie działają? Brzmi jak magia: przechwytywanie energii słonecznej i przekształcanie jej w energię elektryczną do obsługi np. klimatyzacji. Jednak to nauka, a nie...

Instalacja fotowoltaiczna 50 kWp – Radzionków

Instalacja fotowoltaiczna na dachu hurtowni budowlanej w Radzionkowie. Na dachu poktytym blachą falistą zainstalowano 144 panele o łącznej mocy 50 kWp. Pokrywa to zapotrzebowanie na prąd hurtowni Rolbud w 100%. [gallery size="medium"...